Poszerzone rejestracje preparatów firmy Bayer na sezon 2017

Autor: www.sadyogrody.pl 17 stycznia 2017 16:12

Poszerzone rejestracje preparatów firmy Bayer na sezon 2017 Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer/ fot. redakcja sadyogrody.pl

Firma Bayer uzyskała rozszerzenie rejestracji preparatów – Serenade ASO i Emulpar 940 EC o gatunki sadownicze i warzywa.

Serenade ASO jest środkiem o działaniu kontaktowym, zawierającym szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Jak poinformował Mirosław Korzeniowski, w grudniu 2016 preparat uzyskał rozszerzenie zakresu stosowania o gatunki sadownicze – grusze, morele, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie, śliwy i winorośl, a także owoce jagodowe, tj. agrest, aronia, borówka wysoka, jeżyna, malina, porzeczka czarna (czerwona i biała), truskawka, żurawina. Preparat ten można stosować również w uprawach warzyw – sałata, pomidor, oberżyna, papryka, ogórek, marchew, pietruszka, pasternak, seler, kapusta głowiasta, kalafior, brokuł, brukselka, kapusta pekińska i jarmuż.

- Produkt ten oddziałuje zarówno na choroby bakteryjne, jak i grzybowe, w tym szarą pleśń, mączniaka prawdziwego, zgniliznę twardzikową, brunatną zgniliznę drzew pestkowych, fuzariozę, ryzoktoniozę i alternariozę. Środek pochodzenia naturalnego nie wykazuje chemicznych pozostałości w plonie, w związku z tym znajduje zastosowanie w integrowanych programach ochrony i został dopuszczony w rolnictwie ekologicznym – mówił Mirosław Korzeniowski.

W styczniu 2017 rozszerzono rejestrację Emulpar ‘ 940 EC (produkt firmy ADW) o wszystkie gatunki upraw ogrodniczych – warzywa, owoce, rośliny ozdobne. Produkt ten działa mechanicznie m.in. na mszyce, przędziorki, miodówki i mączliki.

Emulpar’ 940 EC jest środkiem pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego z lnianki (Camelina sativa)oraz emulgatorów. W ochronie drzew i krzewów owocowych preparat ten można stosować wczesną wiosną zamiast oleju parafinowego oraz po kwitnieniu. Jak zaznaczył Mirosław Korzeniowski, Emulpar nie powoduje fitotoksyczności na roślinach w zabiegach wiosną i latem. Zaletą tego środka  (podobnie jak Serenade ASO) jest brak karencji i wyznaczonych poziomów pozostałości. Produkt zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rolnictwa, nie jest formalnie środkiem ochrony roślin lecz produktem o działaniu mechanicznym.

Podczas konferencji prasowej poinformowano o planowanym na sezon 2017 rozszerzeniu rejestracji preparatu Luna Experience 400 SC o inne uprawy ogrodnicze oraz środka Luna Sensation 500 SC w jagodnikach (malina, borówka i agrest).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM