Poszerzona rejestracja herbicydu o uprawy warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 28 lutego 2017 09:11

Poszerzona rejestracja herbicydu o uprawy warzyw fot. shutterstock.com

Herbicyd Targa Super 05 EC firmy Arysta LifeScience uzyskał szerszą rejestrację. Oprócz roślin rolniczych – burak cukrowy i pastewny, ziemniak, rzepak ozimy i marchew, obecnie preparat można zastosować także w niektórych uprawach warzyw – bób, fasola, groch, soczewica, burak ćwikłowy, pietruszka korzeniowa, seler korzeniowy, pasternak, chrzan pospolity, pomidor, bakłażan.

Preparat jako substancję czynną zawiera chizalofop-P-etylowy (związek z grupy pochodnych kwasu arylofenoksypropionowego). Dostępny jest w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Środek stosuje się nalistnie po wzejściu chwastów. Chwasty roczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka w fazie 2-3 liści, a perz właściwy w fazie 4-6 liści. Preparat nie zwalcza chwastów, które wzeszły po wykonaniu zabiegu.

Chwasty wrażliwe Zalecane dawki środka Termin stosowania - faza rozwojowa chwastu

Chwasty jednoliścienne jednoroczne:

-samosiewy zbóż zwalczane jesienią;

-samosiewy zbóż zwalczane wiosną,
chwastnica jednostronna, miotła
zbożowa, owies głuchy, włośnica sina,
wyczyniec polny, życica wielokwiatowa

0,75-1,0 l/ha
1,0-1,25 l/ha
faza 2 liści do końca fazy
krzewienia (BBCH 12-29)

Chwasty jednoliścienne wieloletnie:
Perz właściwy

2,0-2,5 l/ha faza 4-6 liści (BBCH 14-16)

W uprawach bobu, fasoli szparagowej, grochu siewnego cukrowego (na strąki i świeże nasiona), fasoli zwyczajnej (na świeże i suche nasiona), grochu siewnego na suche nasiona, soczewicy jadalnej, środek należy stosować od fazy rozwiniętego pierwszego liścia właściwego do fazy, gdy widoczne są pierwsze płatki, ale pąki kwiatowe są nadal zamknięte (BBCH 11-59).

W przypadku buraka ćwikłowego preparat zaleca się aplikować od fazy widocznej pierwszej pary jeszcze nierozwiniętych liści do fazy, gdy liście zakrywają 90 proc. powierzchni gleby (BBCH 11-39), a w uprawach pietruszki korzeniowej, selera korzeniowego, pasternaku, brukwi, chrzanu pospolitego, rzepy – od fazy całkowicie rozwiniętych liścieni do fazy, gdy korzeń osiągnie typowy kształt i wielkość (BBCH 10-49).

Z kolei w uprawach innych warzyw - pomidora i bakłażanu preparat wg zaleceń należy stosować od fazy czwartego rozwiniętego liścia na pędzie głównym do fazy, gdy widocznych jest 9 lub więcej pędów bocznych pierwszego rzędu (BBCH 14-29).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM