Ponad 15 tys. Polaków podpisało się pod apelem do Jurgiela ws. ochrony pszczół

Autor: www.sadyogrody.pl/Greenpeace 13 kwietnia 2017 12:44

Ponad 15 tys. Polaków podpisało się pod apelem do Jurgiela ws. ochrony pszczół fot. shutterstock.com

Greenpeace Polska zbiera podpisy pod apelem do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o to, aby nasz kraj poparł unijny zakaz stosowania najbardziej toksycznych dla pszczół pestycydów. Minister Jurgiel kilkukrotnie już pokazał, że los owadów zapylających jest dla niego ważny. Dlatego przy okazji głosowania w Unii Europejskiej nasz kraj powinien stać się liderem działań na rzecz pszczół. W ciągu pierwszych kilku dniu pod apelem podpisało się już ponad 15 tysięcy Polek i Polaków.

Krzysztof Cibor, Greenpeace Polska zaznacza, że wobec dowodów, które dostarcza nauka, dalsza zwłoka we wprowadzeniu całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów, jest zupełnie nieracjonalna. Dlatego nie dziwi nas duże zainteresowanie naszym apelem. Polki i Polacy nie chcą toksycznych pestycydów na europejskich polach, w sadach i ogrodach – chcą Polski i Europy Przyjaznej Pszczołom.

Liczne badania naukowe – w tym analiza danych przedstawionych przez producentów neonikotynoidów – potwierdzają, że środki te stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla pszczół miodnych i dziko żyjących, ale także dla innych gatunków zwierząt: motyli, bezkręgowców wodnych, a nawet ptaków. Toksyczne substancje obecne są nie tylko na polach uprawnych, ale uwalniają się z roślin, które mają ochraniać i są obecne w stężeniach groźnych dla środowiska w glebie, wodzie i dzikiej roślinności również poza uprawami.

W związku z tym Komisja Europejska zaproponowała pełny zakaz stosowania trzech, najgroźniejszych pestycydów z grupy neonikotynoidów w Europie na wszystkich rodzajach upraw, poza zamkniętymi szklarniami. Ograniczony zakaz używania tych środków czasowo obowiązuje od 2013 roku. Głosowanie nad całkowitym zakazem może odbyć się już w maju i do tego czasu Greenpeace Polska będzie zbierać podpisy pod apelem do ministra rolnictwa na stronie act.gp/pszczolyUE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM