Polscy rolnicy nawożą wedle własnego uznania

Autor: Rzeczpospolita 22 grudnia 2015 17:01

Polscy rolnicy nawożą wedle własnego uznania Jedynie nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów mineralnych/ fot. shutterstock

Jedynie 8 proc. polskich gospodarstw rolnych zleca badania gleby w celu określenia jej potrzeb nawozowych – wynika z najnowszego badania NIK - informuje Rzeczpospolita.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie i 17 stacji okręgowych, które są odpowiedzialne za agrochemiczną obsługę rolnictwa, wypełniają swoje zadania, polegające m.in. na uświadamianiu rolnikom znaczenia racjonalnego nawożenia. Wyniki nie napawają optymizmem. Okazuje się, że nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów mineralnych. Takie badania są dobrowolne i odpłatne.

Z raportu NIK wynika, że w latach 2011–2014 tylko 8 proc. gospodarstw rolnych zdecydowało się na zlecenie analiz. Częściej glebę badają właściciele dużych gospodarstw (powyżej 20 ha), ale i tak robi to zaledwie co piąty. NIK wskazuje także na dodatkowy niekorzystny trend: liczba badanych gospodarstw z roku na rok się zmniejsza – od roku 2011 odnotowano spadek o ponad 7 proc., do 36 tys. w 2014 r.

Grupa Azoty wraz z PKO BP rozpoczęła trzyletni program badań gleb. W ramach akcji chce dotrzeć do blisko 2 tys. gospodarstw rolnych w całym kraju.

Więcej czytaj w Rzeczpospolitej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM