Polacy ponownie zaadoptują pszczoły. Greenpeace rusza z kolejną akcją

Autor: www.sadyogrody.pl/Greenpeace 17 września 2016 11:38

Polacy ponownie zaadoptują pszczoły. Greenpeace rusza z kolejną akcją Polacy znów adoptują pszczoły!/ fot. shutterstock.com

Wystartowała czwarta edycja organizowanej przez Greenpeace ogólnopolskiej akcji społecznej „Adoptuj pszczołę”. Celem tegorocznej edycji jest Polska Przyjazna Pszczołom, czyli działania, które sprawią, że nasz kraj będzie wolny od toksycznych dla pszczół pestycydów, wprowadzone zostaną przepisy chroniące owady zapylające, a ich stan a będzie regularnie monitorowany.

Od trzech lat wspólne z tysiącami osób z całej Polski Greenpeace działa, by pszczołom w naszym kraju żyło się coraz lepiej: by miały gdzie bezpiecznie żyć i rozmnażać się oraz by w środowisku było jak najmniej szkodliwych dla nich substancji. Dzięki „Adoptuj pszczołę” w całej Polsce trwają badania naukowe nad owadami zapylającymi, które sprawdzają, co im szkodzi, a co jest dla nich korzystne. W ciągu tych trzech lat powstał wielki ruch tysięcy osób aktywnie pomagających pszczołom. Jest to równocześnie największy projekt crowdfundingowy w Polsce pod względem liczby uczestników.

- Dzięki udziałowi w akcji „Adoptuj pszczołę” wszyscy, którym zależy na ochronie owadów zapylających, budują Polskę Przyjazną Pszczołom. To szczególnie ważne, bo pszczołom zawdzięczamy co trzecią łyżkę tego, co jemy, a rolnicy zyskują na ich pracy ponad 4 mld złotych rocznie - powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace. Polska Przyjazna Pszczołom to Polska przyjazna ludziom, a nasz kraj ma szansę stać się przykładem dla całego świata, jak można skutecznie dbać o pszczoły. Polskie społeczeństwo już teraz działa, by je chronić.

W ramach 4. edycji „Adoptuj pszczołę” prowadzone będą działania, które sprawią, że pszczołom będzie żyło się lepiej. Warto pamiętać o tym, że owady zapylające są ogromnie ważne nie tylko dla prawie 90 proc. dziko rosnących roślin w naszej strefie klimatycznej, ale także pełnią kluczową rolę w rolnictwie. Obok działań indywidualnych, ważne są zmiany systemowe. Zimą zapadać będą w Unii Europejskiej kluczowe dla losu pszczół decyzje dotyczące zezwoleń na stosowanie szczególnie niebezpiecznych dla pszczół pestycydów. Dlatego ważnym działaniem w ramach „Adoptuj pszczołę” będzie zapewnienie materiałów i wiedzy, która pozwoli polskiemu rządowi opowiedzieć się za rozwiązaniami dobrymi dla pszczół.

Priorytetem będzie wspieranie rozwoju rolnictwa wolnego od substancji najbardziej niebezpiecznych dla pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających (w tym pestycydów z grupy neonikotynoidów) i kontrola obecności tych substancji w środowisku, a także zapewnienie pszczołom dostępu do różnorodnej bazy pokarmowej i bezpiecznych miejsc do schronienia. Kontynuowany również będzie Wielki Spis Zapylaczy, czyli prowadzony we współpracy z naukowcami projekt badań nad pszczołami.

Aby wziąć udział w akcji „Adoptuj pszczołę", należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i wirtualnie „adoptować" dowolną liczbę pszczół. Podczas adopcji można wybrać pomiędzy adopcją jednorazową a tzw. adopcją regularną, czyli odnawianą co miesiąc. Osobom, które zdecydują się na adopcję regularną, Wydawnictwo Literackie przekaże ebook bestsellerowej powieści „Historia Pszczół” Mai Lunde.

Pszczoły można adoptować do 11 października. Partnerem akcji „Adoptuj pszczołę” już po raz drugi jest portal gazeta.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM