Pogoda sprzyja infekcjom mączniaka jabłoni

Autor: www.sadyogrody.pl 10 kwietnia 2017 15:31

Pogoda sprzyja infekcjom mączniaka jabłoni fot. shutterstock.com

PIORiN sygnalizuje wystąpienie w województwie mazowieckim zagrożenia ze strony mączniaka jabłoni. Choroba rozwija się intensywnie w warunkach ciepłej i wilgotnej pogody.

Dużemu nasileniu choroby sprzyjają niezbyt mroźne zimy oraz następujące po nich ciepłe ale nie upalne lata. Mączniak jabłoni poraża pędy, liście, kwiaty i owoce. Patogen zimuje w pąkach w postaci grzybni, która na wiosnę przerasta na rozwijające się liście i kwiaty (infekcje pierwotne). Tworzące się podczas ciepłej i suchej pogody zarodniki, przenoszone są z prądami powietrza powodując infekcje wtórne.

W celu ograniczenia źródła infekcji przed kwitnieniem przeprowadza się wycinanie porażonych pędów, co pozwala na rezygnację z wykonania zabiegów środkami ochrony roślin w tej fazie. W sadach, w których nie przeprowadza się wycinania porażonych pędów, wskazane jest wykonanie zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin przed kwitnieniem, gdy porażenie pędów przekracza 4 proc. - informuje PIORiN.

Jabłoniom zagrażają również przędziorki. Stadium zimującym mogą być samice i jaja. Wiosną z jaj wylęgają się larwy, które rozpoczynają żerowanie na pąkach i młodszych liściach. Decyzję o rozpoczęciu ochrony sadów jabłoniowych należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji. Próg ekonomicznej szkodliwości dla przędziorków od fazy różowego pąka wynosi średnio 3 i więcej form ruchomych (larw i osobników dorosłych) na liść. Rozwojowi przędziorków sprzyja sucha i upalna pogoda w maju oraz w czerwcu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM