Podłoże popieczarkowe jako nawóz w sadzie – wstępna ocena z SGGW

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 31 października 2016 16:14

Podłoże popieczarkowe jako nawóz w sadzie – wstępna ocena z SGGW Pod kontrolę zastosowano glebę macierzystą zawierającą duże ilości materiału ilastego./ fot.sady ogrody.pl

W trakcie tegorocznego spotkania w Sadzie Doświadczalnym SGGW w Wilanowie zaprezentowano pierwsze spostrzeżenia dot. systemu nawożenia jabłoni opartego na podłożu popieczarkowym.

Zużyte podłoże po uprawie pieczarek uznawane jest za wartościowy materiał nawozowy, jednak – jak wykazano na podstawie jednego z doświadczeń – podłoże popieczarkowe negatywnie wpłynęło na start drzewek posadzonych w wilanowskim sadzie.

Wiosną bieżącego roku, w jednej z kwater osłoniętych siatkami przeciwgradowymi wykonano nasadzenia jabłoni, przy których jako system nawożenia przeznaczono podłoże popieczarkowe wymieszane z madą. W celu porównania wyników, w co drugim rzędzie przy sadzeniu drzewek zastosowano glebę macierzystą zawierającą duże ilości materiału ilastego.

Na podstawie tegorocznych obserwacji wskazano, że podłoże popieczarkowe bardzo niekorzystnie „pobudzało” drzewka do wzrostu. Pomimo zastosowanego systemu nawadniania, jabłonie posadzone na podłożu popieczarkowym nie posiadały przyrostów, a jedynie rozwinęły pojedyncze liście. W znacznie lepszej kondycji były drzewka, przy których nie zastosowano podłoża popieczarkowego.

Dalsze obserwacje dot. wpływu podłoża popieczarkowego na wzrost drzewek w kolejnych latach – jak zaznaczyli Eksperci z SGGW – będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM