Podkarpackie: Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt śor.

Autor: PAP 12 stycznia 2018 15:41

Podkarpackie: Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt śor. fot. za Farmer.pl

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS przechwycili 60 litrów niewiadomego pochodzenia środków ochrony roślin. Towar był ukryty w zbiorniku paliwa samochodu, którym do Polski próbował wjechać przez przejście graniczne w Korczowej obywatel Ukrainy.

Jak poinformowała PAP w piątek st. rachm. Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, podczas kontroli osobowego volkswagena funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zwrócili szczególną uwagę na zbiornik paliwa. "Ze zbiornika wydobywał się bowiem nietypowy zapach, dlatego podjęto decyzję o przepompowaniu zawartości zbiornika do pojemników i przekazaniu próbek do badań w laboratorium w Przemyślu" - dodała.

Badania laboratoryjne wykazały, że przewożona substancja to środek ochrony roślin. Przeciw Ukraińcowi wszczęto postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej mu kary zabezpieczono 1 tys. zł.

To pierwszy w tym roku przypadek udaremnienia przemytu tak dużej ilości pestycydów niewiadomego pochodzenia na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim.

W ubiegłym roku funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili 127 przypadków przemytu środków ochrony roślin, zatrzymując łącznie 643 kg i ponad 986 litrów pestycydów.

Jak powiedziała Chabowska, przemycane pestycydy najczęściej wykrywane były przez funkcjonariuszy w bagażach, zbiornikach paliwa, bagażnikach czy skrytkach konstrukcyjnych pojazdów. Przypomniała, że do przewozu pestycydów przez granice wymagane jest zezwolenie ministra rolnictwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM