Platforma samobieżna z Rawy (zdjęcia)

Autor: Michał Gwara, www.sadyogrody.pl 15 maja 2016 10:01

Samobieżne platformy sadownicze to bardzo przydatne i – wbrew pozorom – dość uniwersalne maszyny, choć niestety kosztowne. Praktycznie wszystkie sprzedawane w Polsce pochodzą z zachodniej Europy, jednak konstrukcji takiej maszyny w Polsce podjęła się firma Lisicki. Być może dzięki montażowi oraz produkcji części podzespołów w Polsce sprzęt będzie dostępny w bardziej przystępnej cenie.

Serce maszyny stanowi wysokoprężny silnik Kubota. Sadownik do wyboru ma 2 wersje: 3-cylindrową o mocy 26 KM oraz 4-cylindrową, 43-konną jednostkę. Napęd na obie osie jest przekazywany za pośrednictwem przekładni hydraulicznej. Dwa mosty napędowe wyposażono w skrętne koła, dzięki czemu promień zawracania jest niewielki, a manewrowanie w sadzie bardzo ułatwione. Po obu stronach maszyny zamontowano elektroniczne czujniki które w razie potrzeby prowadzą maszynę wzdłuż rzędów drzew, bez udziału kierowcy.

Na ramie urządzenia zamontowano 2 windy, z przodu i z tyłu pojazdu. Dzięki temu w trakcie zbioru owoców można pracować w trybie ciągłym, bez konieczności przerywania pracy w celu rozładunku pełnych i załadunku pustych skrzyń. Wystarczy przed jadącą platformą zostawić puste skrzyniopalety, które za pomocą windy zostaną załadowane na podest. Pełne skrzynie zostawimy z tyłu maszyny, zdejmując je za pomocą tylnej windy. Na całej długości podestu zamontowano rolki, po których przesuniemy skrzyniopalety.

Na podeście platformy zmieści się do 4 skrzyniopalet, oraz do 6 osób. Balkony rozsuwane są hydraulicznie na szerokość do 80 cm na każdą stronę. Szerokość samego podestu wynosi 163 cm.

W jaki sposób wykorzystać platformę?

Wbrew pozorom platforma sadownicza to uniwersalna maszyna, którą można wykorzystać nie tylko do zbioru owoców czy cięcia. Można ją również wykorzystać przy ręcznym przerzedzaniu zawiązków, do ustawiania tyczek podtrzymujących drzewka, czy do przywiązywania roślin w górnej ich części do tychże tyczek lub drutów. Bardzo pomocna okaże się podczas instalacji sieci przeciwgradowych lub instalacji zraszania nadkoronowego, jak też przy zamykaniu i otwieraniu siatek. Ponadto platforma może pełnić funkcje pojazdu transportowo – pociągowego: można na jej podest załadować materiały wymagające dowozu do sadu lub zaczepić do niej niedużą przyczepkę czy wózki sadownicze (jeśli platformę wyposażono w zaczep).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM