Plantacjom ziemniaka zagraża alternarioza

Autor: www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2017 11:26

Plantacjom ziemniaka zagraża alternarioza fot. shutterstock.com

PIORiN uaktywnia komunikaty informujące o zagrożeniu alternariozą ziemniaka na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i małopolskiego. Pierwsze zabiegi chemiczne wykonywane są zapobiegawczo w rejonach dużego zagrożenia, lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów na dolnych liściach.

Korzystnymi warunkami dla rozwoju alternariozy jest niewielka ilość opadów - naprzemienne okresy suszy, przy umiarkowanej wilgotności powietrza oraz ciepła pogoda (temperatura 17-21 st. C). Chorobie sprzyja również uprawa ziemniaków na glebach lekkich i piaszczystych, a także niedostatecznie wzbogaconych w składniki pokarmowe.

Pierwsze objawy alternariozy pojawiają się na dolnych, najstarszych liściach rośliny w postaci drobnych plam barwy ciemnobrązowej z koncentrycznie ułożonymi kręgami. W późniejszym okresie, plamy stają się większe i pojawiają się również na młodszych liściach.

Na plantacjach ziemniaka oprysk wykonywany jest zapobiegawczo, bądź po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby na dolnych liściach rośliny, a kolejne zabiegi - w zależności od przebiegu warunków pogodowych i podatności uprawianych odmian na alternariozę.

PIORiN sygnalizuje również obecność stonki ziemniaczanej na plantacjach ziemniaka.

Przeczytaj także: Stonka ziemniaczana już żeruje na plantacjach ziemniaczanych

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM