Plantacjom warzyw korzeniowych zagraża połyśnica marchwianka

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 18 maja 2016 16:05

Plantacjom warzyw korzeniowych zagraża połyśnica marchwianka Wczesne uprawy marchwi narażone sa na atak połyśnicy marchwianki/ fot. shutterstock.com

Wczesne uprawy marchwi narażone są na atak pierwszego pokolenia połyśnicy marchwianki. Szkodnik ten może stanowić również zagrożenie dla innych warzyw korzeniowych. W jaki sposób chronić wczesne uprawy?

Na plantacjach marchwi przy dużym nasileniu szkodnika wschody mogą ulec nawet całkowitemu zniszczeniu. W przypadku roślin w starszej fazie wzrostu larwy drążą korytarze w korzeniach zanieczyszczając je odchodami. Drugie pokolenie pojawia się od końca lipca i zagraża uprawom aż do momentu zbiorów. Korzenie z objawami żerowania szkodnika nie nadają się do spożycia, ani przechowywania.

Aby zapobiec stratom wyrządzonym przez połyśnicę marchwiankę należy przestrzegać zasad profilaktyki, czyli odpowiedniego zmianowania. Ponadto uprawy marchwi nie powinny być zakładane w bezpośrednim sąsiedztwie innych warzyw korzeniowych. Pod plantacje warto przeznaczać stanowiska przewiewne i nie zacienione.

Monitorowanie obecności szkodnika, w tym termin rozpoczęcia ochrony można określić na podstawie żółtych tablic lepowych umieszczonych w polu od początku maja. W ochronie upraw marchwi przeciwko połyśnicy dostępne są preparaty - Patriot 100 EC (deltametryna) oraz Proteus 110 OD (tiachlopryd+deltametryna). Środki te posiadają również aktualną rejestrację przed bawełnicą topolowo-marchwianą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM