Plantacje ziemniaczane narażone na porażenie chorobami grzybowymi

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 16 czerwca 2017 14:51

Plantacje ziemniaczane narażone na porażenie chorobami grzybowymi Fot. za Farmer.pl

Równie groźną chorobą jak zaraza ziemniaka jest alternarioza. Obie choroby powodują straty na podobnym poziomie, rzędu 50-70 proc. – czytamy w Farmerze.

Na wszystkich etapach rozwoju ziemniak jest narażony na porażenie chorobami grzybowymi. W związku z tym konieczna jest częsta lustracja plantacji, korzystanie z programów wspomagania decyzji i szybka realizacja zabiegów ochronnych. Wysoka wrażliwość ziemniaka na choroby grzybowe wynika z wegetatywnego sposobu rozmnażania tej rośliny.

Do najgroźniejszych chorób powodujących największe straty w plonie należą te wywołane przez wirusy i grzyby. Najgroźniejszą wśród tych drugich jest zaraza ziemniaka powodowana przez Phytophthora infestans. Jest to coroczna zmora każdego plantatora ziemniaka. Nie mniej groźna, pojawiająca się na początku czerwca, a niekiedy już pod koniec maja, jest alternarioza ziemniaka. Obniżka plonu spowodowana jej wystąpieniem może (w skrajnych przypadkach) wynosić nawet 50 proc. Skala szkód sprawia, że ścisła lustracja plantacji w kierunku występowania tej choroby powinna być prowadzona w wielu gospodarstwach już od 3. tygodnia maja.

Nasilające się od co najmniej dwóch dekad występowanie alternariozy ma swoje źródło w obserwowanych zmianach klimatycznych. Suche i upalne lata sprzyjają jej rozwojowi w okresie wegetacyjnym, a łagodne zimy nie niszczą źródeł infekcji. W efekcie nasilenie występowania choroby ma obecnie charakter epidemiczny.

Alternariozę wywołują dwa gatunki grzybów należące do rodzaju Alternaria. Są to Alternaria solani - sprawca suchej plamistości liści i Alternaria alternata - sprawca brunatnej plamistości liści. Jest to rodzaj grzybów mitosporowych, których rozmnażanie ma charakter wegetatywny i odbywa się za pomocą zarodników konidialnych. Do zakażenia roślin może dochodzić trzema drogami - przez: penetrację skórki, aparaty szparkowe, zranienia wywołane zabiegami pielęgnacyjnych lub żerowaniem owadów.

Alternarioza występuje przede wszystkim na plantacji ziemniaka, ale również w pomidorze oraz innych roślinach z rodziny psiankowatych. Porażaniu ulegają głównie liście, łodygi i sporadycznie bulwy. Zwykle pojawia się ona na 50-70 dni po wysadzeniu ziemniaka i wyprzedza wystąpienie zarazy ziemniaka o 10-14 dni.

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM