PIORiN sygnalizuje aktywność kwieciaka jabłkowca

Autor: www.sadyogrody.pl 21 marca 2017 08:11

PIORiN sygnalizuje aktywność kwieciaka jabłkowca Zabiegi zwalczające kwieciaka wykonywane są w sadach o słabo zapowiadającym się kwitnieniu i w sadach, gdzie w poprzednim sezonie stwierdzono masowe występowanie szkodnika/ fot. shutterstock.com

Według sygnalizacji prowadzonej przez PIORIN wynika, że w sadach w województwie dolnośląskim (w powiecie Środa Śląska) aktywność wykazuje kwieciak jabłkowiec. Chrząszcze pojawiają się w okresie nabrzmiewania i pękania pąków jabłoni.

Chrząszcze opuszczają miejsca zimowania, gdy temperatura przekroczy 8 st. C. Przy temperaturze około 12 st. C przelatują na sąsiednie drzewa. Samice składają jaja do pąków kwiatowych. Wylęgłe larwy żerują wewnątrz pąków niszcząc pręciki i słupek. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie kwieciaka.

Szkodliwość chrząszczy zależy od intensywności kwitnienia jabłoni. Jeśli pąków jest mało, żerujący kwieciak może zniszczyć większość z nich. Natomiast w przypadku obfitego kwitnienia – szkodnik jedynie przerzedza pąki.

Próg zagrożenia dla kwieciaka jabłkowca wynosi od 5 do 10 chrząszczy strząśniętych z 35 gałęzi na płachtę entomologiczną wiosną w fazie pękania pąków. W okresie bezlistnym strząsanie należy przeprowadzać w dzień słoneczny i ciepły (najlepiej w południe) przy temperaturze powietrza 10-12 st. C.

Zabiegi zwalczające kwieciaka wykonywane są w sadach o słabo zapowiadającym się kwitnieniu i w sadach, gdzie w poprzednim sezonie stwierdzono masowe występowanie szkodnika, po przekroczeniu progu. Opryskiwanie przypada na okres przed pękaniem i na początku pękania pąków (w temperaturze przynajmniej 12 st. C).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM