PIORiN ostrzega przed owocnicami na śliwie

Autor: www.sadyogrody.pl 02 maja 2017 15:26

PIORiN ostrzega przed owocnicami na śliwie fot. redakcja SadyOgrody.pl

PIORiN uaktywnił komunikaty ostrzegające przed owocnicami na śliwie na terenie województwa dolnośląskiego, lubelskiego i wielkopolskiego. Zabieg zwalczający należy wykonać pod koniec opadania płatków kwiatowych.

Na śliwach występuje owocnica żółtoroga (błonkówka 4-5 mm, czarna z żółtymi nogami) i owocnica jasna (dł. 5-6 mm, żółto-pomarańczowa, larwa biaława z brązową głową). Lot owadów dorosłych rozpoczyna się w drugiej połowie kwietnia, tuż przed fazą białego pąka kwiatowego i kończy po kwitnieniu.

Samice składają jaja pod skórkę kielicha. Larwy wylęgają się pod koniec opadania płatków kwiatowych i żerują w zawiązkach owoców. Jedna larwa owocnicy może zniszczyć 2-4 zawiązki.

Do monitoringu szkodnika wykorzystuje się białe tablice lepowe (min. 3 pułapki na 1 ha sadu), które należy przeglądać co 2-3 dni, każdorazowo notując liczbę odłowionych owadów. Progiem ekonomicznej szkodliwości jest odłowienie 80 dorosłych osobników średnio na 1 pułapkę lepową do końca fazy kwitnienia.

Zabieg chemiczny należy wykonać zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin (preparaty - Calypso 480 SC, Decis Mega 50 EW - z ograniczeniami, Mospilan 20 SP i jego odpowiedniki).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM