PIORiN: Nie daj się oszukać kupując środki ochrony roślin!

Autor: www.sadyogrody.pl / PIORiN 13 sierpnia 2015 12:33

PIORiN: Nie daj się oszukać kupując środki ochrony roślin! fot. MT (Farmer.pl)

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa po raz kolejny zwraca uwagę rolników i sadowników, aby uważali na podróbki środków ochrony roślin. Przypomina na co zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby mieć pewność, że produkt jest oryginalny i skuteczny.

Jak przypomina PIORiN, powinno się kupować tylko środki ochrony roślin w opakowaniach szczelnie zamkniętych i nieuszkodzonych oraz zaopatrzone w etykietę zatwierdzoną i w języku polskim z informacjami umieszczonymi w sposób wyraźny i trwały. Ponadto na opakowaniach powinna być informacja dotycząca daty produkcji i numeru partii, nazwy substancji czynnej/ych, pełnej nazwy środka ochrony roślin wraz formy preparatu, numeru zezwolenia na wprowadzanie do obrotu / pozwolenia na handel równoległy oraz nazwy posiadacza zezwolenia/ pozwolenia.

 Trzeba pamiętać aby kupując środki ochrony roślin zapytać sprzedawcę o numer wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu i kupować wyłącznie u dystrybutorów zarejestrowanych. Ważne jest zażądanie dowodu zakupu.

Powinno się zachować szczególną ostrożność kupując ś.o.r. za pośrednictwem internetu, ponieważ to główny kanał dystrybucji środków ochrony roślin niedopuszczonych do legalnej sprzedaży.

 - Uważaj na podróbki! Twoją czujność niech obudzi: atrakcyjna cena; słaba jakość opakowania i etykiety lub opakowanie zastępcze; niepełna nazwa preparatu; etykieta w języku obcym lub nietrwale przytwierdzona do opakowania; brak na opakowaniu informacji tj.: data produkcji, numer partii, numer zezwolenia na wprowadzanie do obrotu / pozwolenia na handel równoległy, nazwy posiadacza zezwolenia/ pozwolenia; brak charakterystycznych zabezpieczeń stosowanych przez producentów środków ochrony roślin - ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM