PIORiN: Chrońmy pszczoły i inne zapylacze

Autor: www.sadyogrody.pl/www.piorin.gov.pl 20 kwietnia 2015 11:22

PIORiN: Chrońmy pszczoły i inne zapylacze www.piorin.gov.pl

Nieprawidłowo wykonywane chemiczne zabiegi ochrony roślin, przede wszystkim insektycydy, stwarzają duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

W związku z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym oraz początkiem kwitnienia roślin, Główny Inspektor przypomina, że jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.

Stosując środki ochrony roślin należy zwrócić uwagę na prawidłowość wykonywania zabiegów, a w szczególności na stosowanie wyłącznie ś.o.r. dopuszczonych do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki ochrony roślin należy użytkować zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie oraz  dobierać w taki sposób, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu.

Nie powinno się stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty. Zabiegi chemiczne należy wykonywać po zakończonych lotach owadów zapylających. Ważne jest aby zachować minimalne odległości od pasiek. Ponadto należy przestrzegać okresów prewencji i nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.

Środki ochrony roślin należy tak dobierać, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznej ochrony roślin na organizmy niebędące celem zabiegu a w szczególności dotyczy to owadów zapylających. Równocześnie Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwraca się z prośbą o zgłaszanie do informacji o przypadkach upadków pszczół, których przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM