Pierwszy fungicyd do pozbiorczej ochrony jabłek i gruszek

Autor: www.sadyogrody.pl 29 września 2016 09:22

Pierwszy fungicyd do pozbiorczej ochrony jabłek i gruszek Owoce należy poddać zabiegowi w ciągu 16 godzin od zbioru/ fot. shutterstock.com

4 sierpnia br. dopuszczono na polski rynek fungicyd Penbotec 400 SC firmy Janssen PMP, do pozbiorczej ochrony jabłek i gruszek przed przechowalniczymi chorobami grzybowymi. Środek ten przeznaczony jest do stosowania na owocach deserowych.

Penbotec 400 SC dostępny jest w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu powierzchniowym i wgłębnym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego (pozbiorczego zabiegu) w ochronie jabłek przed gorzką zgnilizną i siną pleśnią, a także gruszek – szara pleśń i sina pleśń. Substancją czynną tego fungicydu jest pirymetanil (związek z grupy anilinopyrimidyn) - 400 g/l (37,1 proc.).

Według etykiety rejestracyjnej, owoce należy poddać zabiegowi w ciągu 16 godzin od zbioru, poprzez ich zanurzanie lub zraszanie w 0,125 proc. roztworze (125 ml środka/ 100 l wody). Wymagany minimalny czas kontaktu z cieczą użytkową wynosi 30 sekund. Wskazane jest zastosowanie 100 l roztworu środka na 3 tony owoców. Po wykonaniu zabiegu na 50 tonach owoców niezbędne jest zastosowanie nowego roztworu środka celem traktowania kolejnych partii. Przed umieszczeniem owoców w chłodni należy upewnić się czy po zabiegu są one już wystarczająco suche.

Preparat ten zawiera substancję czynną zaklasyfikowaną do grupy 9 FRAC. Regularne stosowanie środków zawierających substancje należące do tej grupy, może spowodować wzrost w populacji szczepów odpornych, a w konsekwencji spadek skuteczności zabiegów. W ramach strategii antyodpornościowej należy stosować ten preparat tylko w zalecanym stężeniu, jak najszybciej po zbiorze. Według zaleceń należy unikać wielokrotnej aplikacji środków należących do grupy FRAC, włączając preparaty z różnych grup chemicznych i odmiennym mechanizmie działania.

Karencja (czyli okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru) nie dotyczy. W sezonie można wykonać tylko jeden zabieg tym preparatem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM