Pierwsze wykrycia bakterii Ralstonia solanacearum w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl 21 maja 2015 16:12

Pierwsze wykrycia bakterii Ralstonia solanacearum w Polsce www.shutterstock.com

Bakteria Ralstonia solanacearum (Rs) jest organizmem kwarantannowym, sprawcą choroby określanej jako śluzak ziemniaka. Dotychczas choroba ta nie występowała w Polsce. Jesienią 2014 roku po raz pierwszy wykryto bakterię Rs na terenie naszego kraju.

Obecność bakterii Ralstonia solanacearum stwierdzono w trzech gospodarstwach na terenie województwa opolskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. W województwie dolnośląskim porażone ziemniaki wykryto w magazynie. Gospodarstwa te są pod stałym nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Pierwszym objawem porażania jest więdnięcie wierzchołkowej części roślin, które ustępuje nocą w wyniku ochłodzenia. Przy silnym nasileniu choroby - liście i łodygi zamierają. Charakterystycznym symptomem są smugowate, brunatne przebarwienia wzdłuż łodyg. Na ich przecięciu z wiązek naczyniowych wycieka biały śluz bakteryjny. Również wyraźne zbrunatnienie wiązek naczyniowych i śluz wydobywa się z porażonych bulw w miejscu oczek.

Bakteria Rs jest przenoszona wraz materiałem rozmnożeniowym, z zainfekowanymi sadzeniakami. Źródłem infekcji jest również gleba, w której patogen może utrzymuje się do dwóch lat. Dodatkowo łatwo rozprzestrzenia się podczas nawadniania wraz z wodą z kanałów melioracyjnych.

W gospodarstwach w których wykryto bakterię Rs zakazano wysadzania wyprodukowanych w 2014 r. jakichkolwiek ziemniaków jako sadzeniaków. Ponadto nie mogą być one przemieszczanie, ani przechowywane. Inspekcja ustala zasięg występowania, możliwego rozprzestrzenienia się, a także strefy, w których powinny być podjęte działania w celu zwalczania tego organizmu kwarantannowego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM