Pierwsze objawy mączniaka rzekomego na plantacjach cebuli

Autor: www.sadyogrody.pl 19 maja 2017 13:37

Pierwsze objawy mączniaka rzekomego na plantacjach cebuli  Fot. Flickr.com

Na plantacjach cebuli zaobserwowano pierwsze objawy mączniaka rzekomego w postaci białoszarego nalotu na liściach cebuli. PIORiN uaktywnił komunikaty informujące o zagrożeniu wystąpienia choroby na terenie województwa wielkopolskiego.

Pierwsze opryski należy wykonać po przeprowadzeniu obserwacji i stwierdzeniu obecności objawów grzyba P. destructor, bądź profilaktycznie w przypadku zagrożenia. Rozwojowi mączniaka rzekomego sprzyjają przelotne opady deszczu, ciepłe i wilgotne noce. W takich warunkach, zwykle pod koniec maja uwidacznia się na roślinach białoszary nalot grzyba.

Aby ograniczyć występowanie mączniaka rzekomego należy nie lokalizować upraw cebuli na stanowiskach osłoniętych od wiatru oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Plantacje cebuli z nasion i z rozsady powinny być lokalizowane z dala od cebuli nasiennej lub uprawianej z dymki. W okresach dużego zagrożenia chorobą zalecane jest profilaktyczne przeprowadzenie zabiegów chemicznych.

W przypadku uprawy cebuli na tym samym stanowisku (co w poprzednim sezonie) wskazane jest niszczenie odrostów cebul zimujących w glebie. Aby zapobiec rozwojowi choroby warto również prowadzić regularny monitoring na plantacjach nasiennych i co ważne usuwać rośliny z pierwotnymi objawami mączniaka rzekomego.

W przypadku zaobserwowania wystąpienia choroby na roślinach zalecane jest rozpoczęcie ochrony chemicznej, co 7-14 dni w zależności od panujących warunków pogodowych, zgodnie z zaleceniami w programie ochrony roślin warzywnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM