Phytophthora infestans zagraża plantacjom na Florydzie

Autor: www.sadyogrody.pl/www.hortibiz.com 08 lutego 2018 08:00

Phytophthora infestans zagraża plantacjom na Florydzie fot. shutterstock.com

Coraz więcej objawów zarazy powodowanej przez Phytophthora infestans pojawia się na roślinach w okolicach południowo-zachodniej Florydy, zarówno na pomidorach, jak i ziemniakach.

Eksperci informują, że prognozy na najbliższe kilka dni będą sprzyjać rozwojowi choroby – mgliste poranki, wilgotna i deszczowa pogoda (wysoka wilgotność powietrza - ok. 90 proc.). W takich warunkach patogen może szybko rozprzestrzeniać się i wyniszczać pole pomidora lub ziemniaka, jeśli nie jest odpowiednio kontrolowany.

Objawy choroby na liściach pojawiają się w postaci nieregularnych, brązowych plam począwszy od brzegu blaszki liściowej. Zmiany mogą być widoczne na każdym etapie wzrostu rośliny. Przy dużej wilgotności porażonych liściach -od spodniej strony pojawia się delikatny, szary nalot zarodników konidialnych.

Obecnie fungicydy pozostają najskuteczniejszym środkiem do ochrony upraw -do czasu pojawienia się odmian opornych. Preparaty grzybobójcze spowalniają tempo rozwoju choroby na polu, tworząc barierę ochronną na liściach. Jednak samo zastosowanie substancji chemicznej niekoniecznie jest równoznaczne ze skuteczną kontrolą choroby. Względna efektywność produktu, zasięgu i czasu musi zostać uwzględniona w strategiach ochrony, aby uzyskać maksymalne korzyści. Ciecz robocza powinna być dobrze rozmieszczona, w tym również na spodniej powierzchni blaszki liściowej. 

Ponieważ choroba może się szybko rozprzestrzeniać, plantatorzy powinni dokładnie kontrolować swoje pola z uprawami ziemniaków i pomidorów każdego dnia, szczególnie gdy przeważają warunki sprzyjające rozwojowi Phytophthora infestans.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM