Parch jabłoni – wczesnowiosenne zagrożenie dla sadów

Autor: www.sadyogrody.pl 28 marca 2017 16:13

Parch jabłoni – wczesnowiosenne zagrożenie dla sadów fot. shutterstock.com

PIORiN uaktywnił pierwsze komunikaty dotyczące zagrożenie ze strony parcha jabłoni na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego i małopolskiego. Decyzje o rozpoczęciu ochrony chemicznej sadów należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Grzyb V. inaequalis zimuje w postaci otoczni na opadłych porażonych liściach jabłoni. W sprzyjających warunkach wilgotności i temperatury zarodniki wyrzucane są z otoczni i zakażają rośliny (infekcje pierwotne). W czasie sezonu wegetacyjnego grzyb rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych (infekcje wtórne).

- W celu przeprowadzenia prawidłowej ochrony konieczne jest ustalenie tzw. okresów krytycznych – czyli takiego układu temperatury i czasu zwilżania liści, w którym przy obecności zarodników może dojść do infekcji tkanek rośliny. Liczba okresów krytycznych w sezonie wegetacyjnym może sięgać nawet kilkudziesięciu. Przydatne są do tego celu tzw. sygnalizatory okresów krytycznych – informuje PIORiN w komunikacie.

Podstawą racjonalnego chemicznego zwalczania powinno być przeprowadzenie zabiegów w momencie zagrożenia. Kontynuacja metody chemicznej zależy od skutecznej ochrony w fazie infekcji pierwotnych, szczególnie do fazy kwitnienia jabłoni. Najwięcej zarodników workowych wysiewa się w fazie różowego pąka oraz kwitnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM