Parch jabłoni - poznany ale wciąż groźny

Autor: Bartłomiej Mroziak, sadyogrody.pl 28 stycznia 2015 16:34

Parch jabłoni - poznany ale wciąż groźny fot. za apsnet.org

Parch jabłoni jest jedną z najbardziej poznanych chorób sadowniczych. Mimo to w niektórych latach stwarza duże zagrożenie. Przyczynia się do tego w głównej mierze pogoda uniemożliwiająca wykonanie oprysku w odpowiednim terminie. Brak ochrony może natomiast doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonu.

Wysiewy zarodników zaczynają się wczesną wiosną przy dodatnich temperaturach (powyżej 5 st.C). Infekcje powstałe z tych wysiewów nazywamy pierwotnymi. Źródło infekcji znajduję się w opadłych zainfekowanych liściach leżących głównie pod drzewem, ale także w odległości kilku km!

Zaistnieniu porażenia sprzyjają wysokie temperatury oraz opady. Możliwość zaistnienia, a także stopień, można określić za pomocą tabeli Millsa. Po około 2 tygodniach na liściach\kwiatach\jabłkach widoczne są przebarwienia, a następnie czarne plamy. Wtedy należy sięgnąć po preparat wyniszczający, gdyż w późniejszym okresie te plamy mogą powodować infekcje wtórne. Powstają one po ustąpieniu infekcji pierwotnych. Czas ich rozpoczęcia zależny jest od stopnia wysiania zarodników workowych znajdujących się na liściach. Po wysianiu tych zarodników, także podczas mgły, może dochodzić do infekcji wtórnych. One także są groźne gdyż powodują porażenia wyrośniętych już jabłek. Nie dorastają one do wielkości handlowej, porażone liście nie spełniają swojej funkcji lub zasychają i opadają.

Skuteczna ochrona przed parchem powinna opierać się na preparatach zapobiegawczych, w czasie ulewnych deszczy także interwencyjnych zmieszanych z zapobiegawczymi. Po opadach rzędu 20 mm zachodzi zmycie preparatu zapobiegawczego (kontaktowego).

Intensywne opady trwające 5 dni praktycznie wykluczają możliwość uniknięcia infekcji, gdyż najdłuższe działanie interwencyjnego preparatu wynosi 120 godzin. Ochrona może także opierać się na preparatach interwencyjnych, lecz w tym przypadku zachodzi potrzeba ciągłego monitorowania ilości opadów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM