Parch jabłoni - największym wrogiem sadownika?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 27 listopada 2016 11:39

Parch jabłoni -  największym wrogiem sadownika? dr Agata Broniarek-Niemiec z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach/ fot. Żelazna Studio

- Parch jabłoni w niektórych sezonach, przede wszystkim z dużą ilością opadów oraz w przypadku uprawy odmian podatnych powoduje straty o dużym znaczeniu ekonomicznym (ok. 50-70 proc.). Koszty związane ze zwalczaniem parcha jabłoni stanowią największy udział w ogólnych nakładach ponoszonych na ochronę sadu jabłoniowego – mówiła dr Agata Broniarek-Niemiec z Instytutu Ogrodnictwa, podczas sesji agrotechnicznej II edycji konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym”.

Niewątpliwie parch jabłoni jest najgroźniejszą chorobą sadów jabłoniowych. Sprawca choroby, czyli grzyb Venturia inaequalis poraża liście, owoce, działki kielicha, ogonki liściowe oraz szypułki owoców. Ochrona sadów przed parchem polega przede wszystkim na prowadzaniu ochrony chemicznej. Do dyspozycji sadownicy mają zarówno środki o działaniu powierzchniowym, ale także preparaty wgłębne i systemiczne do zastosowania interwencyjnego czy nawet wyniszczającego.

Dlaczego parch uznawany jest za największego wroga sadownika? - Jabłonie stanowią około 72 proc. ogólnej powierzchni uprawy drzew owocowych. (180,4 tys. ha wg GUS 2015). Spośród 10 najczęściej uprawianych odmian jabłoni wszystkie są podatne na parcha jabłoni (‘Jonagold’, ‘Gala’, ‘Ligol’, ‘Gloster’, ‘Cortland’, ‘Lobo’, lub średnio podatne (‘Idared’, ‘Szampion’, ‘Golden Delicious’), a więc corocznie konieczna jest intensywna ochrona chemiczna – mówiła dr Agata Broniarek-Niemiec.

Pierwsze objawy parcha pojawiają się po około 3-4 tygodniach od rozpoczęcia wysiewu zarodników workowych, z reguły na spodniej stronie liści, przez co często są niezauważalne przez sadowników. W okresie infekcji pierwotnych – jak zaznaczyła dr Broniarek-Niemiec – bardzo ważne jest prowadzanie lustracji oraz ich kontynuowanie do momentu zakończenia wysiewu zarodników workowych. Podczas lustracji należy przeglądać liście, ogonki liściowe, szypułki owocowe i zawiązki. Objawy parcha jabłoni (po około 5 tygodniach) można zaobserwować nawet na działkach kielicha. Wyniki lustracji po zakończeniu infekcji pierwotnych, czyli około 2-3 tygodnie po ostatnim wysiewie, pozwalają na ustalenie wytycznych ochrony w późniejszym okresie.

W strategii ochrony sadu przed parchem jabłoni bardzo ważne jest zapobieganie i ograniczanie źródła infekcji pierwotnej. Dlatego jesienny zabieg 4-5 proc. roztworem mocznika należy wykonywać po pierwszych przymrozkach (gdy liście nie opadły z drzew). Ponadto w ochronie istotne jest prognozowanie i monitoring pojawienia się pierwszych zarodników workowych. Do tego celu służą mikroskopowe obserwacje rozwoju otoczni oraz analizy taśmy „łapacza” zarodników workowych tzw. sporetrapu.

Procentowy udział wysiewów zarodników workowych w poszczególnych fazach fizjologicznych różni się w zależności od sezonu. W 2013 roku najwięcej zarodników workowych wysiewało się w fazie mysiego ucha i zielonego pąka, natomiast w ubiegłym roku największy udział zarodników workowych stwierdzono w fazie różowego pąka czy okresu kwitnienia. Jakie było nasilenie parcha jabłoni w obecnym sezonie? – Jak mówiła dr Broniarek-Niemiec, po roku 2015 źródło infekcji było stosunkowo niskie i wiosną br. obserwowano ok. 70 proc. mniej owocników na liściach niż w latach poprzednich. Pierwsze wysiewy zarodników workowych miały miejsce 6 kwietnia i zakończyły się już 1 czerwca.

W prawidłowo prowadzonej ochronie chemicznej przeciwko parchowi bardzo pomocne jest korzystanie ze wskazań sygnalizatorów i programów symulacyjnych, dostarczających informacji o możliwych wysiewach zarodników workowych, zwilżeniu organów roślin i przede wszystkim o infekcjach. Na rynku europejskim dostępnych jest kilka modeli prognostycznych, przy czym w Polsce najczęściej wykorzystywane są – MetApple - Pessl Instruments Copyright (Austria) oraz RIMpro - Marc Trapman (Holandia).

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM