Pachówka strąkóweczka wciąż problemem na plantacjach grochu

Autor: www.sadyogrody.pl 04 lipca 2017 12:27

Pachówka strąkóweczka wciąż problemem na plantacjach grochu Fot. za Farmer.pl

PIORiN opublikował komunikat informujący o aktywności pachówki strąkóweczki w uprawach grochu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Gąsienice uszkadzają nasiona i zanieczyszczają dorastające strąki odchodami.

Motyle pachówki strąkóweczki wylatują na przełomie maja i czerwca. Optymalny termin ich lotu można określić za pomocą pułapek feromonowych, które powinny być rozmieszczone na polach od drugiej połowy maja. Wylęgłe gąsienice żerują w strąkach, uszkadzając nasiona i dodatkowo zanieczyszczają je odchodami i przędzą. Intensywne opady deszczu ograniczają liczebność szkodnika.

Do zwalczania pachówki strąkóweczki należy przystąpić po przeprowadzeniu lustracji i stwierdzeniu zagrożenia, czyli wykryciu 1 jaja na strąkach 3 roślin. Pierwszy zabieg powinien być wykonany na początku fazy kwitnienia, zaś drugi 10 dni później w fazie rozwoju strąków.

W ochronie plantacji grochu dopuszczone są preparaty, m.in. Bulldock 025 EC, czy Tekapo 025 EC (zawierające beta-cyflutrynę) oraz środek biologiczny Dipel WG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM