Owocówka południóweczka w Polsce – monitoring w sezonie 2016

Autor: www.sadyogrody.pl 20 lutego 2017 09:22

Owocówka południóweczka w Polsce – monitoring w sezonie 2016 fot. za www.polskiesadownictwo.pl

W 2016 r. występowanie owocówki południóweczki zanotowano na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Czy szkodnik ten stanowi potencjalnie duże zagrożenie?

Problem występowania owocówki południóweczki na terenie Polski w latach 2015-2016 został poruszony na sesji posterowej podczas 57. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu br.

Obecność owocówki południóweczki w ubiegłym roku monitorowano przy wykorzystaniu pułapek feromonowych. Wynikiem działań poszukiwawczych prowadzonych przez PIORiN było potwierdzenie występowania tego szkodnika na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Przypomnijmy, że obecność owocówki południóweczki po raz pierwszy w Polsce stwierdzono w 2015 r. (na terenie województwa mazowieckiego).

Uzyskane dane wykazują, że występowanie owocówki południóweczki jest efektem przypadkowej dyspersji gatunku i nie wskazuje na obecność większej populacji na terenie naszego kraju.

Owocówka południóweczka – póki co – nie podlega obowiązkowi zwalczania. Aczkolwiek należy pamiętać, że w niektórych krajach uznawana jest za szkodnika kwarantannowego. Na większe odległości może być przenoszona wraz z zasiedlonymi owocami, lub materiałem nasadzeniowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM