Owocówka południóweczka – kolejny szkodnik sadów

Autor: www.sadyogrody.pl 16 listopada 2016 08:14

Owocówka południóweczka – kolejny szkodnik sadów www.polskiesadownictwo.pl

Po raz pierwszy obecność owocówki południóweczki w Polsce stwierdzono w 2015 roku w województwie mazowieckim (Grójec i Lipsko). Motyl ten jest organizmem kwarantannowym na Białorusi, w Rosji, Mołdawii, Kazachstanie oraz Kanadzie.

Owocówka południóweczka uznawana jest za nowe zagrożenie dla upraw sadowniczych - jabłoni, grusz, śliw, ale także brzoskwiń, czy moreli. W zależności od regionu występowania, szkodnik ten może pojawiać się w zmiennej liczbie pokoleń (od 2 do 8). Gąsienice wiosennego pokolenia najczęściej żerują we wnętrzu pędów doprowadzając do ich stopniowego zamierania. Ich obecność stwierdzana jest również w pąkach.

Kolejne pokolenia szkodnika stanowią zagrożenie w okresie letnim. Gąsienice uszkadzają wnętrze dorastających owoców drążąc korytarze, które dodatkowo zanieczyszczają odchodami i przędzą. Ślady po wgryzach najczęściej widoczne są przy szypułce. Zaatakowane przez szkodnika owoce mogą przedwcześnie opadać z drzew, a pozostałe w większym stopniu narażone są na infekcje grzybów z rodzaju Monilinia.

Obecność tego szkodnika na danym terenie można wykryć za pomocą pułapek feromonowych. Podczas lustracji należy przejrzeć uszkodzone pędy i owoce z objawami żerowania gąsienic. Jak zastrzegają eksperci, pewna identyfikacja powinna być przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych.

Występowanie owocówki południóweczki w Polsce stwierdzono po raz pierwszy w ubiegłym roku. Mimo iż owocówka południóweczka w Polsce – jak na razie – nie podlega obowiązkowi zwalczania, to uznawana jest za szkodnika o istotnym znaczeniu z punktu widzenia eksportu. Na wieksze odległości może być przenoszony wraz z zasiedlonymi owocami, lub materiałem nasadzeniowym. Motyl ten jest organizmem kwarantannowym na Białorusi, w Rosji, Mołdawii, Kazachstanie i Kanadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM