Owocówka jabłkóweczka poważnym zagrożeniem w sadach

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 15 czerwca 2015 16:54

Owocówka jabłkóweczka poważnym zagrożeniem w sadach www.shutterstock.com

Owocówka jabłkóweczka (Laspeyresia pomonella) należy do najgroźniejszych szkodników jabłoni. W poszczególnych sezonach widoczna jest zróżnicowana obecność tego szkodnika. W sadach z wysoką liczebnością wskazane jest zastosowanie 2, a nawet 3 zabiegów ochrony.

Owadem dorosłym jest motyl o długości blisko 10 mm i rozpiętości skrzydeł 16-20 mm. Posiada brunatno-popielatą pierwszą parę skrzydeł z czarno obrzeżoną plamą na ich końcu, tzw. lusterko. Gąsienice (prócz czarnej główki) są białe z różowym odcieniem. Dorastają do około 15 mm długości.

Gąsienice wgryzają się do wnętrza owoców. Drąży korytarz biegnący do gniazda nasiennego, zanieczyszczając go odchodami. Gąsienica po osiągnięciu końcowego stadium rozwojowego opuszcza owoc przez wygryziony otwór wyjściowy. Porażone jabłka przedwcześnie dojrzewają i opadają. Przy dużym nasileniu szkodnika szkody w plonie mogą wynosić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.

Do zwalczania pierwszego pokolenia owocówki należy przystąpić w okresie pod koniec maja-pierwsza połowa czerwca. Natomiast drugie pokolenie przeważnie zwalcza się w końcu lipca, bądź z początkiem sierpnia.

Od połowy maja wskazane jest wywieszenie pułapek feromonowych, które należy systematycznie kontrolować. Pułapki te umożliwiają wczesne wykrycie szkodnika oraz ustalenie właściwego terminu zwalczania. Ochronę należy rozpocząć zgodnie z sygnalizacją lub po stwierdzeniu odłowionych motyli w pułapkach feromonowych.

W ochronie zaleca się preparat biologiczny Carpovirusine Super SC. Środek ten należy stosować, gdy jaja szkodnika są w fazie „czarnej główki”, czyli bezpośrednio przed rozpoczęciem wylęgania się larw pierwszego pokolenia. Może zaistnieć konieczność powtórzenia oprysku, gdy loty motyli przedłużają się na skutek przebiegu pogody.

Do zwalczania chemicznego dostępne są preparaty z grupy pyretroidów – Titan 100 EW, Sherpa 100 EW. Wykazują one najskuteczniejsze działanie w temperaturze do 20 st. C. Środki te nie wnikają do rośliny, czyli zwalcza się nimi stadium owada (oraz jaja) przebywające na powierzchni rośliny. Preparatem Fury 100 EW należy opryskać drzewa, gdy jaja szkodnika są w fazie ,,czarnej główki".

Również można wykonać oprysk insekcydem Dimilin 480 SC. Środkami Calypso 480 SC, Coragen 200 SC, Reldan 225 EC lub Mospilan 20 SP niszczy się także gąsienice, które wgryzły się do jabłek (nie dość głęboko). Natomiast preparat Runner 240 SC zakłóca naturalny proces linienia gąsienic, nie działa na osobniki dorosłe i jaja owadów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM