Owocówka jabłkóweczka i owocówka śliwkóweczka groźnymi szkodnikami w sadzie

Autor: Bartłomiej Mroziak, www.sadyogrody.pl 17 sierpnia 2015 09:07

Owocówka jabłkóweczka i owocówka śliwkóweczka groźnymi szkodnikami w sadzie Owocówka jabłkóweczka i owocówka śliwkóweczka należą do najgroźniejszych szkodników w sadzie; fot. shutterstock.com

Owocówka jabłkóweczka i owocówka śliwkóweczka należą do najgroźniejszych szkodników w sadzie. Gąsienice śliwkóweczki mogą żerować także na moreli, brzoskwini i czereśni. Występuje powszechnie w Europie, ale także w Ameryce Północnej. Jest to motyl z rodziny zwójkowatych.

Owocówki zimują głównie w spękaniach kory. Motyle są koloru szaro-popielatego, o dwóch parach skrzydeł. Wyloty zaczynają na przełomie kwietnia i  maja i trwają trzy miesiące. Najczęściej po zmierzchu, w ciepłe noce powyżej 15 stopni C. Jaja składane są na liściach i owocach. Są koloru opalizującego, następnie mlecznobiałego. Gąsienice wylęgają się po różnym czasie, zależy to od przebiegu pogody w najczęściej przedziale 6-20 dni. 1-2 dni przed wylęgiem jaja przez osłonkę widać czarny punkt – głowę larwy. Jest to stadium czarnej główki – optymalny termin do zastosowania dla większości oprysków. Larwy są żółtokremowe, a później różowe i mają długość około 15 mm.

Gąsienice wgryzają się do zawiązków, gdzie spędzają zwykle 4-5 tygodni. Przedostają się do gniazda nasiennego, gdzie zjadają nasiona. Pozostawiają za sobą odchody, ukryte w przędzy. Po zakończeniu żerowania gąsienice przepoczwarzają się w motyle drugiego pokolenia lub zapadają w diapauzę.Występują 2 pokolenia tego szkodnika. To opis owocówki jabłkóweczki.

Biologia, zwalczanie są podobne w obu przypadkach owocówek. Czasami wykonuje się dwa opryski na jedno pokolenie owocówki sliwkóweczki. Drugie pokolenie następuje na przełomie lipca i sierpnia. Jest bardzo groźne, gdyż uszkadza wyrośnięte już owoce, czasem 2-3 naraz. Jego liczebność zależy od pogody w drugiej połowie lata. Pierwsze pokolenie zwalcza się w połowie czerwca, a drugie na przełomie lipca i sierpnia.

Bardzo ważne jest monitorowanie wylotu motyli za pomocą pułapek feromonowych, w celu określenia optymalnego terminu zabiegu. Do zwalczania owocówki dostępnych jest wiele środków - insektycydów. W wyniku żerowania owocówki owoce zbyt wcześnie opadają, a nadgryzione tracą wartość handlową. W poszczególne lata owocówki mogą uszkodzić znaczną ilość owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM