Ostatnia chwila na sól potasową

Autor: Michał Gwara/ www.sadyogrody.pl 11 marca 2018 15:41

Ostatnia chwila na sól potasową fot. shutterstock.com

Kilka tygodni temu szeroko omówiliśmy tematykę nawożenia sadów m.in. potasem. Jak wiemy, składnik ten możemy dostarczyć w formie siarczanowej i chlorkowej. Jednak rośliny sadownicze należą do wrażliwych na chlorki, stąd też nawozy zawierające chlorek potasu powinniśmy zastosować odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem wegetacji.

Potas do sadu możemy wnieść pod kilkoma postaciami nawozów. W różnych produktach wieloskładnikowych NPK możemy znaleźć zarówno formy siarczanowe (oznaczane jako nawozy bezchlorkowe), jak i chlorkowe (jest to większość dostępnych na rynku rolniczych nawozów NPK). Z nawozów pojedynczych wybieramy między siarczanem potasu a solą potasową.

Potas w formie siarczanowej jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Wybierając tę formę możemy go zaaplikować w dowolnym okresie wiosny: tuż przed lub na początku wegetacji. Kolejną zaletą jest dostarczenie roślinom siarki, ważnego składnika wpływającego na skuteczność działania azotu.

Tańszy chlorek potasu (zarówno w postaci czystej soli jak i nawozów wieloskładnikowych) również jest dobrym nawozem dla drzew owocowych (jabłonie, grusze), jednak wymaga umiejętnej aplikacji. Przede wszystkim tą formę powinniśmy rozsiać odpowiednio wcześnie w sezonie, aby zapewnić czas na wymycie chlorków poza zasięg systemu korzeniowego. Nawóz taki wysiewamy więc wczesną wiosną, najlepiej do początku, a najpóźniej do połowy marca. Obecnie po fali mrozów gleba w sadach jest zamarznięta, więc wysiewu powinniśmy dokonać gdy tylko rozmarznie. Zbyt późna aplikacja może wpłynąć niekorzystnie na rośliny.

Często o tej porze w sadach zalegają gałęzie po zimowym cięciu roślin, co utrudnia pracę. Możemy wykosić same przejazdy, umożliwiając wysiew nawozu. Pamiętajmy jednak, że wysiana sól znajdzie się na opadłych pod drzewami liściach i podczas wymiatania/ grabienia gałęzi spod drzew możemy ją razem z tymi liśćmi przenieść w międzyrzędzia, co byłoby niekorzystne. Najlepiej więc usunąć wszystko spod drzew i skosić przed wysiewem. Jeśli nie będzie to możliwe, zabieg wymiatania patyków będziemy musieli przeprowadzić dopiero gdy rozsiany nawóz rozpuści się i wniknie w glebę.

Ponadto stosując potas w formie chlorkowej warto zadbać o dostarczenie siarki wraz z innymi nawozami. Może to być kizeryt, jeśli wymagane będzie nawożenie magnezem. Jeśli nie, możemy użyć nawozów azotowych zawierających siarkę (Saletrosan, Polifoska 21, Salmag z siarką, otoczkowany Sulfan). Wyjątek stanowi sytuacja w której w sadzie wysiewany był siarczan wapnia – wówczas przez kilka lat po jego aplikacji ilość siarki w glebie będzie wystarczająca.

Wiosenne dawki potasu wynoszą 100 – 200 kg K2O: wyższa dla gatunków i odmian „potasolubnych”, niższa dla pozostałych. Ważna jest też zawartość K w glebie: przy wysokiej obniżamy dawkę, lub rezygnujemy z nawożenia tym składnikiem przez 1 – 2 lata. Jeśli nie stosujemy potasu w formie chlorkowej, optymalny termin nawożenia będzie nieco późniejszy, ok początku do połowy kwietnia 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM