Oskar - kombajn do mechanicznego zbioru owoców jagodowych

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 grudnia 2016 10:24

Oskar - kombajn do mechanicznego zbioru owoców jagodowych Oskar 4WD Jagoda JPS/ fot. Farmer.pl

Oskar 4WD to skonstruowany przez polską firmę Jagoda JPS kombajn do mechanicznego zbioru owoców jagodowych, który idealnie wpisuje się w hasło "Polak potrafi" - czytamy w Farmerze.

Firma Jagoda JPS została założona w 1997 roku i do początku zajmowała się wyspecjalizowanymi maszynami do pracy w sadach i plantacjach owoców. Podobnie jak w przypadku maszyn do uprawy i zbioru zbóż, swoistą perłą w koronie producenta jest kombajn zbożowy tak i w przypadku maszyn sadowniczych samojezdne kombajny do zbioru owoców są czymś o czym każdy producent marzy. Nie jest jednak łatwo zbudować maszynę, która przekona rolnika-plantatora do siebie, zwłaszcza w trudnych czasach jakie mamy teraz. Polakom jednak to się udaje i to coraz lepiej. O czym mogą świadczyć nie tylko duże, krajowe i zagraniczne, zainteresowanie jakie wzbudził kombajn z Pamiętna ale także sukcesy innych maszyn, pozostałych polskich producentów.

Silnik Oskara pochodzi z Korei, a konkretnie chodzi o turbodoładowaną jednostkę Doosan o mocy maksymalnej 74 KM. Na EAT towarzyszący motorowi składają się trzy elementy cEGR, DOC i SCR. Nieduża moc okazuje się w zupełności wystarczająca gdyż do napęd przekazywany jest hydrostatycznie (dwuzakresowo) zaś w każdym z kół znajduje się hydromotor. Pierwszy bieg służy do wykonywania pracy, wówczas prędkość można regulować płynnie od 0 do 2 km/h. Drugi bieg przewidziany jest do szybkich przejazdów z prędkością do 20 km/h. Oskar bez problemu podjedzie pod wzniesienie o nachyleniu 15 stopni zaś w przypadku plantacji dopuszcza się maksymalny wznios wynoszący 12 stopni oraz przechył maszyny nie większy niż 5 stopni – wynika to z wysoko położonego środka ciężkości, który jest cechą tego typu maszyn.

Producent podaje, że jednorzędowy Oskar, w godzinę, powinien poradzić sobie z 0,5 ha plantacji. Wszystko jednak zależy od jej przygotowania oraz rodzaju zbieranych owoców, o czym należy pamiętać podczas ustawania maszyny. Przy poprawnych nastawach można się spodziewać około 90 proc. dokładności zbioru przy zanieczyszczeniach na poziomie 1 proc. W przypadku kombajnu zbożowego byłyby to parametry nie do przyjęcia, jednakże przy zbiorze owoców to wynik zadowalający.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM