Optymalizacja nawożenia dolistnego według Agrii Polska

Autor: www.sadyogrody.pl 19 grudnia 2016 16:18

Optymalizacja nawożenia dolistnego według Agrii Polska Arkadiusz Sławiński, Menedżer ds. Rozwoju z firmy Agrii Polska/ fot. Żelazna Studio

Podczas II edycji konferencji "Sady i ogrody na Narodowym" w trakcie sesji agrotechnicznej Arkadiusz Sławiński, Menedżer ds. Rozwoju z firmy Agrii Polska podkreślał, że na skuteczność stosowanego produktu wpływa substancja aktywna i odpowiednia formulacja z dodatkami wspomagającymi działanie.

Jak mówił Arkadiusz Sławiński, sama substancja czynna jest często niewystarczająca. - Do osiągnięcia pełnej skuteczności wymagane jest dobre połączenie substancji aktywnej z dobrymi związkami powierzchniowo czynnymi (nośnikami). W przypadku nawozów dolistnych, dobra formulacja gwarantuje skuteczne i szybkie dostarczenie składników odżywczych do rośliny. Formulacja zawarta w nawozach FoliQ jest wynikiem współpracy polskich i niemieckich specjalistów – mówił Menedżer z firmy Agrii Polska.

Dodał, że formulacja zawiesinowa pozwala przekroczyć zasady chemii nieorganicznej, ustabilizować dodatkowe ilości składników (zarówno podczas przechowywania, jak również w mieszankach zbiornikowych), oraz połączyć różne technologie produkcji nawozów, dzięki temu dawkowanie ich jest stosunkowo niewielkie.

Jak mówił Arkadiusz Sławiński, w fazie produkcji nawozów dodawany jest szereg substancji podnoszących ich efektywność. – Adiuwanty zwiększają przyczepność cieczy roboczej do powierzchni liści, minimalizują jej ściekanie oraz zapobiegają zmywaniu nawozu w czasie opadów, a tym samym straty nawozu i środków ochrony roślin. Surfaktanty zmniejszają napięcie powierzchniowe wody i cieczy roboczej i sprawiają, że krople preparatu są równomierniej rozłożone na liściach i dokładnie je pokrywają.

Drogą ucieczki nawozów dolistnych jest również zwykłe parowanie. Antyodparowywacze wiążą wodę w kroplach cieczy roboczej i zapobiegają wyparowywaniu wody w czasie wykonywania zabiegu. Kolejnym składnikiem, który jest dodawany w fazie produkcji nawozów dolistnych FoliQ są humektanty, które wychwytują nawet niewielkie ilości wody i w związku z tym pozwalają na wielokrotną reaktywację osadu. Humektanty zwiększają ilość absorbowanych składników pokarmowych i podnoszą skuteczność nawożenia dolistnego.

Tegoroczna edycja konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” zgromadziła ponad 1000 zainteresowanych tematami rolniczymi słuchaczy, w konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym” uczestniczyło ponad 200 osób, w jubileuszowej gali udział wzięło ponad 250 gości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM