Omacnica prosowianka – zagrożenie dla upraw kukurydzy cukrowej

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 29 września 2015 10:00

Omacnica prosowianka – zagrożenie dla upraw kukurydzy cukrowej Gąsienice omacnicy żerują, aż do momentu zbioru kolb/ fot. Farmer.pl

W obecnym sezonie oprócz suszy duże zagrożenie na plantacjach kukurydzy cukrowej stanowi omacnica prosowianka. Gąsienice tego szkodnika żerują na roślinach, aż do momentu zbioru kolb - przełom września i października. Omacnica może uszkadzać prawie wszystkie nadziemne części rośliny, co wpływa na wielkość i jakość uzyskanego plonu.

Stadium szkodliwym omacnicy prosowianki są gąsienice. Na skutek ich żerowania - blaszki liściowe zamierają, ziarna w kolbach są nierównomiernie wykształcone, a kolby przedwczesne zasychają i opadają. Poszczególne (górne) części, bądź nawet całe rośliny w wyniku silnego żerowania gąsienic mogą ulec wyłamaniu.

Szkodnik ten przyczynia się do zwiększenia podatności kukurydzy na choroby – fuzariozę kolb, zgniliznę korzeni, zgorzel podstawy łodygi - wpływa to na obniżenie zarówno wielkości, jak i jakości otrzymanego plonu. W naszych warunkach klimatycznych rozwija się jedno pokolenie omacnicy prosowianki.

Aby ograniczyć występowanie omacnicy należy przestrzegać zasad zmianowania, stosować zrównoważone nawożenie azotowe, a także niszczyć chwasty grubo-łodygowe. Warto również wybierać do uprawy odmiany mniej podatne na ataki tego szkodnika. Biologiczna metodą ochrony upraw jest introdukcja naturalnego wroga omacnicy - kruszynka (Trichogramma brassicae).

Do monitoringu lotu omacnicy prosowianki zaleca się stosowanie pułapek feromonowych typu „delta” (wyposażone w podłogi lepowe). Taką pułapkę należy ustawić na plantacjach kukurydzy w drugiej połowie maja. Pułapki trzeba przeglądać dwa razy w tygodniu na obecność motyli omacnicy.

W ochronie kukurydzy cukrowej można zastosować preparat Proteus 110 OD (dawka 0,5 l/ha). Zabieg opryskiwania należy wykonać z chwilą pojawienia się szkodnika ( w fazie wyrzucania wiechy) – na podstawie odczytów z pułapek feromonowych. W sezonie wegetacyjnym można wykonać jeden oprysk tym preparatem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM