Odpowiednie nawożenie brzoskwiń i moreli wpływa na ich wysokie owocowanie

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 maja 2015 13:15

Odpowiednie nawożenie brzoskwiń i moreli wpływa na ich wysokie owocowanie www.shutterstock.com

- Jednym z czynników wpływającym na plonowanie drzew brzoskwiń i moreli, a także dobrą jakość owoców, jest odpowiednie nawożenie - mówił dr hab. Paweł Wójcik z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas VII Spotkania producentów Brzoskwiń i Moreli w Sandomierzu.

Niewłaściwie stosowanie nawozów lub ich brak obniża zarówno wielkość, jak i jakość plonu. Nie odżywione drzewa są bardziej podatne stresy środowiskowe, a także na patogeny grzybowe czy szkodniki - twierdzi dr Wójcik.

- Nawożenie przed założeniem sadu poprawia aktywność biologiczną gleby, a także prowadzi do odpowiedniego odczynu pH. W tym celu stosuje się zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne - mówił ekspert. Zaproponował także dawki składników mineralnych: 100-300 kg/ha P2O5 oraz 50-300 kg/ha K2O (w zależności od zawartości fosforu i potasu w glebie).

Brzoskwinie i morele dobrze rosną i plonują na glebie o pH 6-7. - W celu podwyższenia odczynu gleby należy ją zwapniować. W zależności od wartość pH oraz składu mechanicznego gleby, dawki wapna wynoszą 1000-5000 kg/ha CaO - dodał prelegent.

Jego zdaniem wskazane jest również nawożenie organiczne, m.in. dobrze przefermentowany obornik. Natomiast żyzność gleby można poprawić stosując nawozy zielone.

- Zamiast roślin bobowatych należy wysiać gorczycę w ilości około 30 kg/ha - zalecał dr Paweł Wójcik. Dodał, że przy uprawie gorczycy niezbędne jest zastosowanie azotu w dawce 50-100 kg/ha.

Ekspert przyznał, że w ciągu 2-3 lat od założenia sadu nawożenie ogranicza się do stosowania azotu, pod warunkiem ze zawartość potasu i fosforu w glebie jest wystarczająca. - Połowę rocznej dawki azotu rozsiewa się w fazie nabrzmiewania/pękania pąków, natomiast drugą w połowie czerwca. Do nawożenia można wykorzystać saletrę wapniową, amonową, mocznik bądź nawóz płynny RSM - powiedział.

Według dr Pawła Wójcika w 3-4 roku po posadzeniu należy dostarczyć do gleby (oprócz azotu), inne składniki pokarmowe, przede wszystkim potas. - W owocujących sadach wielkość dawki azotu jest taka sama jak w trzecim roku wzrostu roślin. Nawożenie potasem stosuje się, gdy jego zawartość w glebie jest zbyt niska w dawce 50-120 K2O kg/ha - poinformował prelegent.

Dodał, że w pełni owocujących plantacjach należy wapniować glebę, gdy jej wartość będzie wynosiła poniżej 6, w przypadku wapniowania wiosną zabieg należy wykonać do czasu pojawiania się kwiatów.

- Nawożenie dolistne stosuje się, gdy widoczne są na liściach objawy niedoboru składników pokarmowych. Przeważnie obserwuje się na liściach brak azotu, fosforu, potasu, a także magnezu - mówił ekspert.

Podsumowując dr Paweł Wójcik zaznaczył, że w sadach brzoskwiniowych i morelowych duże znaczenie ma również opryskiwanie owoców roztworem wapnia. Zabieg ten jest zalecany, aby zwiększyć trwałość owoców, a także ograniczyć korkowacenie miąższu u moreli. - Do opryskiwania brzoskwiń nadają się tylko nawozy wapniowe zawierające tzw. zwilżacze, ponieważ ich omszona skórka ogranicza przyczepność preparatu do powierzchni owocu - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM