Odmiany jabłoni – jakie nowości w ofercie szkółkarzy? (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 27 lutego 2018 08:45

Odmiany jabłoni – jakie nowości w ofercie szkółkarzy? (zdjęcia) fot. redakcja SadyOgrody.pl

Podczas targów sadowniczych w Sandomierzu zwiedzający mieli okazję do zapoznania się z prezentowaną przez polskich szkółkarzy aktualną ofertą odmian jabłoni. Redakcja Sadyogrody.pl odwiedziła stoiska: grupy hodowlanej Aj!Apple, Gospodarstwa Szkółkarskiego Jan Kozerski i Szkółkę Drzewek Owocowych Marek Bielak i Synowie. Jakie nowości zapowiedziano na nowy sezon?

Na stoisku grupy hodowlanej Aj!Apple i Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzeja i Szymona Nowakowskich prezentowano odmianę Muna – atrakcyjną dla sadowników ze względu na bardzo dobre, równomierne wybarwianie się jabłek w obrębie całej korony drzewa (purpurowo-czerwony rumieniec pokrywa 90 proc. powierzchni owocu), a także smak oraz właściwości przechowalnicze po cechach przekazanych przez odmiany Mutsu i Najdared. Muna owocuje obficie i corocznie – w minionym sezonie mimo uszkodzeń kwiatów spowodowanych przymrozkami plon i tak był zadowalający. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec września i w chłodniach z KA mogą być przechowywane nawet do maja-czerwca. W związku z dużym zainteresowaniem, w sezonie 2018/2019 drzewka dwuletnie, jednoroczne i 7-miesięczne będą już oferowane w pięciu polskich szkółkach posiadających licencję na rozmnażanie odmiany.

 Na targach w Sandomierzu prezentowane były również dwie mutacje Gali hodowli Aj!Apple – Zuzi Gala wyróżniająca się ciemnoczerwonym paskowanym rumieńcem oraz Zuzi Gala Select o owocach w pełni pokrytych rozmytym rumieńcem. W ubiegłym sezonie jabłka pierwszej mutacji w Gospodarstwie Andrzeja i Szymona Nowakowskich zbierano 15 września. Zuzi Gala Select wcześniej osiąga dojrzałość zbiorczą (o 10 -12 dni).

 

 

Szymon Nowakowski potwierdził duże zainteresowanie odmianami: Muna, Zuzi Gala, Golden Delicious Reinders, Szampion Reno 2, Empire oraz umiarkowane – w przypadku Red Jonaprince, Idared (Najdared), Ligol czy Red Delicious.

W ostatnich trzech latach zachodzą duże zmiany w strukturze nasadzeń. W nowych kwaterach dominują odmiany o ciemniejszym wybarwieniu owoców, jak Red Jonaprince Wilton’s® czy dostępna od 2015 roku na polskim rynku mutacja – Red Jonaprince Select (Wiltons® Star). Przybywa również mutacji z grupy Gala i Red Delicious. Zamówienia na wysokiej jakości materiał szkółkarski popularnych odmian trzeba składać z dwuletnim wyprzedzeniem.

Stale duże jest zainteresowanie odmianą Gala Schniga® SchniCo(s) i nową mutacją – Gala Schniga® Schnico Red(s), której owoce wybarwiają się wcześniej i na bardziej intensywny ciemnoczerwony kolor niż u Gala Schniga® SchniCo(s). Jabłka obu mutacji można było porównać na stoisku Gospodarstwa Szkółkarskiego Jana Kozerskiego podczas targów TSW 2018 w Nadarzynie.

Od ubiegłego sezonu w ofercie szkółkarza dostępna jest również mutacja King® Roat Red Delicious. Owoce tej odmiany wyróżniają się intensywnym ciemnoczerwonym rumieńcem, który pokrywa całą powierzchnię owocu oraz wydłużonym, symetrycznym kształtem – typowym dla jabłek z grupy Red Delicious. Wybarwiają się kilka dni wcześniej niż odmiany wyjściowej. W minionym sezonie zbiór przeprowadzano 20-25 września. W momencie dojrzałości zbiorczej owoce mutacji Red Cap® Valtod w pełni pokrywa ciemnoczerwony rozmyty rumieniec. Podczas targów prezentowano również jabłka Ligol® Red – mutacji Ligola o znacznie lepiej wybarwiających się owocach. Pierwsze drzewka tej odmiany dostępne będą w sezonie 2018/19.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM