Odmiany czereśni z Czech - nowe propozycje i już "wypróbowane" w sadach

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 26 lipca 2016 10:46

Odmiany czereśni z Czech - nowe propozycje i już "wypróbowane" w sadach Wszystkie odmiany czereśni przydatne są do uszlachetniania na podkładkach karłowych/ fot. shutterstock.com

- Celem hodowców Instytutu Sadownictwa w Holovousach, a także innych ośrodków jest uzyskanie produktywnych odmian wyróżniających się dużymi, jędrnymi i smacznymi owocami. Dotychczas w Czechach zarejestrowano lub zgłoszono do rejestracji ponad 30 odmian czereśni – mówił inż. Lubor Zelený, kierownik Zakładu Genetyki i Hodowli w Instytucie Sadownictwa w Holovousach, podczas V Letnich Pokazów Czereśniowych.

- Okres dojrzewania owoców odmian pochodzących programów hodowlanych Instytutu Sadownictwa w Holovousach w pełni zapełnia okno zbioru czereśni od pierwszego tygodnia (np. odmiana ‘Adélka’) do siódmego tygodnia dojrzewania czereśni (‘Tamara’ lub ‘Amid’). Wśród najbardziej znanych odmian pochodzących z czeskiej hodowli jest ‘Vanda’, ‘Kordia’ i ‘Tĕchlovan’– zaznaczył inż. Lubor Zelený.

- Warto podkreślić, że wielkość owoców jest częściowo powiązana z terminem ich dojrzewania, zwykle mieści się w granicach 24 do 30 mm, co przekłada się na masę 6,5 do 12 g. Owoce niektórych odmian ‘Helga’ czy ‘Christiana’ są mniej podatne na pękanie i bardziej produktywne niż ’Kordia’. Wszystkie odmiany czereśni przydatne są do uszlachetniania na podkładkach karłowych – dodał.

Sadownik przy wyborze odmiany powinien uwzględnić warunki panujące w danym sadzie czy stanowisku przeznaczonym pod sad (klimat i gleba). Niektóre odmiany czereśni są szczególnie polecane do nasadzeń komercyjnych, czyli do produkcji towarowych.

Owoce odmiany ‘Adélka’ (sercówka) dojrzewają w pierwszym tygodniu dojrzewania czereśni. Są lekko wcięte przy szypułce i niezbyt duże (masa około 6,5 g, średnica – do 26 mm). Jak mówił Lubor Zelený, odmiana ta cechuje się dobrym plonowaniem oraz drzewa i owoce są mało wrażliwe na Monilinia fructigena. Polecanym zapylaczem dla tej odmiany jest ‘Rivan’.

Tydzień po odmianie ‘Adélka’ dojrzewają owoce ‘Helgi’, także w typie sercówki. Drzewa w początkowym okresie rosną silnie, zaś w pełni owocowania wzrost drzew jest umiarkowany. Owoce tej odmiany są ciemnoczerwone o dobrym smaku (osiągają wielkość 8-9 g). Wśród zalet należy wymienić wczesną porę dojrzewania, oraz regularne plonowanie, zaś wadą jest zbyt miękki miąższ. Owoce tej odmiany są bardziej odporne na pękanie niż u ‘Burlata’. Najlepsze zapylacze to – ‘Rivan’, ‘Vanda’ i ‘Summit’.

‘Kasandra’ (typ sercówka) to odmiana z trzeciego tygodnia dojrzewania czereśni. Tworzy duże, ciemnoczerwone owoce, o średniej masie 10 g (odporniejsze na pękanie niż ‘Burlat’ i nieco bardziej miękkie). Czereśnie wyróżniają się doskonałym smakiem. Według danych z Instytutu Sadownictwa w Holovousach najlepszymi zapylaczami dla tej odmiany jest ‘Tamara’ i ‘Vanda’.

Odmiana ‘Jacinta’ kwitnie średnio późno i cechuje się średnio silnym wzrostem. Owoce są dość duże, wyraźnie sercowate (odporne na pękanie), o kwaskowatym smaku. Wśród dobrych zapylaczy wymieniane są odmiany, takie jak ‘Sylvana’ czy ‘Vanda’.

‘Horka’ (w typie pół chrząstka) powstała ze swobodnego zapylenia odmiany ‘Van’. Tworzy bardzo duże owoce (średnio 10-12 g), lecz podatne na pękanie. Odmiana ta wykazuje skłonność do przemienności. Dobrymi zapylaczami jest ‘Sandra’, ‘Kordia’ i ‘Amid’. Jak zaznaczył Lubor Zelený, odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych (lepiej niż w Czechach), z uwagi na lepsze plonowanie i wymaga stanowisk o niewielkich ilościach opadów.

Z Instytutu Sadownictwa w Holovousach pochodzi również ‘Early Korvik’ (typ chrząstka). Wzrost drzew oceniono jako średnio silny (raczej pionowy). Owoce dojrzewają w czwartym tygodniu i są ciemnoczerwone, dość duże (masa 9-10,5 g), w niewielkim stopniu podatne na pękanie i gnicie powodowane przez grzyby z rodzaju Monilinia. Najlepsze zapylacze to czereśnie ‘Tĕchlovan’ i ‘Kordia’. Odmiana ‘Early Korvik’ wymaga nawadniania.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM