Odchwaszczanie plantacji ziemniaka przed wschodami

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 28 kwietnia 2017 11:27

Odchwaszczanie plantacji ziemniaka przed wschodami fot. za Farmer.pl (Anna Kobus)

W przeciętnych gospodarstwach ziemniak przedwschodowo odchwaszcza się najczęściej w sposób mieszany. W uprawie tej najczęściej stosuje się najpierw metody mechaniczne, a na końcu, jeszcze przed wschodami sięga się po stosowny herbicyd doglebowy - czytamy w Farmerze.

Po dwutygodniowej przerwie sadzarki do ziemniaków powróciły na pola. Czas zatem zastanowić się na metodą odchwaszczania plantacji.

W przeciętnych gospodarstwach produkujących ziemniak jadalny, nadal dominuje mieszany model odchwaszczania. Najczęściej po posadzeniu bulw wykonuje się 2-3 krotne obsypywanie (redlenie) łącznie z bronowaniem, a następnie jeszcze przed wschodami aplikuje się odpowiedni herbicyd. Większość herbicydów stosuje się po posadzeniu (do 3 dni po sadzeniu podkiełkowanych odmian bardzo wczesnych i wczesnych, a pozostałych – do 10 dni) i po obredleniu i ostatecznym ukształtowaniu redlin.

Do stosowania przedwschodowego do wyboru mamy zaledwie kilka substancji czynnych dostępnych solo lub w mieszaninach dwuskładnikowych, reprezentowanych przez ponad 30 nazw handlowych (nie licząc tych preparatów, które są oparte na glifosacie). Można też tworzyć własne mieszaniny; najczęściej łączy się linuron z chlomazonem lub pendimetaliną. Wybierając herbicydy oparte na tych substancjach ważne jest, by aplikować je na świeżo doprawioną glebę o dobrej wilgotności, co jest podstawowym warunkiem ich skutecznego działania. Gdy będzie zbyt sucho zostanie ograniczona efektywność pobierania przez rośliny substancji czynnych z gleby, a to znacznie pogarsza skuteczność wykonanego zabiegu.

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM