Od marca można stosować nawozy naturalne na gruntach ornych

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 03 marca 2016 10:09

Od marca można stosować nawozy naturalne na gruntach ornych Od marca można stosować na gruntach ornych nawozy naturalne, takie jak obornik, gnojówka i gnojowica/ fot. shutterstock.com

Od marca - zgodnie z przepisami - można stosować na gruntach ornych nawozy naturalne, takie jak obornik, gnojówka i gnojowica. Można też aplikować nawozy azotowe na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu tzw. OSN. Trzeba jednak pamiętać o warunkach pogodowych – przypomina Farmer.pl.

Zakaz aplikacji nawozów naturalnych na gruntach ornych obowiązuje u nas od 1 grudnia do końca lutego. Wyjątek stanowią obszary OSN, gdzie zakaz obowiązuje nie od grudnia, tylko od połowy listopada (15.11). Dodatkowo na OSN dopiero od 1 marca można też podawać nawozy mineralne azotowe.

Trzeba jednak zaznaczyć, że najlepszym terminem ich aplikacji nawozów naturalnych jest jesień. Wtedy np. obornik do wiosny zdąży się przeważnie rozłożyć w glebie. Z kolei w okresie wiosennym, jak już podaje się obornik to w mniejszych dawkach i powinien być on dobrze przefermentowany, gdyż nie rozłożony może utrudniać kiełkowanie roślin.

W terminie wiosennym do nawożenia przedsiewnego roślin zaleca się za to stosować gnojowicę i gnojówkę.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM