Ocieplenie sprzyja aktywności szkodników – monitoruj ich nalot na plantacjach warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 16 maja 2017 08:39

Ocieplenie sprzyja aktywności szkodników – monitoruj ich nalot na plantacjach warzyw fot. shutterstock.com

Panujące warunki pogodowe sprzyjają aktywności szkodników. Na plantacjach warzyw można spodziewać się nalotu pierwszego pokolenia muchówek śmietki kapuścianej czy śmietki cebulanki – szkodnika cebuli, czosnku i cebul roślin ozdobnych.

Muchówki śmietki cebulanki pojawiają się w maju. Samice składają jaja do ziemi przy nasadzie roślin. Larwy pierwszego pokolenia wygryzają nasadę liścia sercowego siewek cebul, natomiast drugiego - wyjadają wnętrze cebul powodując ich zagniwanie. Liście uszkodzonych roślin więdną, żółkną i zasychają.

Do ochrony upraw należy przystąpić po przeprowadzeniu obserwacji. Wykrycie jaj u podstawy 2-3 roślin na 1 mb rzędu uprawy jest sygnałem do wykonania zabiegu zwalczającego, zarejestrowanymi preparatami, zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin warzywnych.

Na plantacjach warzyw kapustnych również należy przystąpić do monitorowania nalotu śmietki kapuścianej. Wylot much pierwszego pokolenia rozpoczyna się na początku kwietnia, lecz należy pamiętać, że czynnikiem regulującym termin pojawu szkodnika jest przebieg pogody wiosną i zakres panujących temperatur.

Czytaj również Kontroluj nalot śmietki kapuścianej na plantacje warzyw kapustnych

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM