Ochrona zapylaczy - jak uniknąć błędów przy stosowaniu ś.o.r.? (video)

Autor: www.sadyogrody.pl/www.piorin.gov.pl 03 listopada 2015 14:02

Ochrona zapylaczy - jak uniknąć błędów przy stosowaniu ś.o.r.? (video) W ochronie stosowane są nieraz środki charakteryzujące się toksycznością dla pszczół/ fot. shutterstock.com

Uzyskiwany plon i zabezpieczenie konsumentów w produkty spożywcze uwarunkowany jest pracą sadowników. Ale czy tylko? Przede wszystkim dla uzyskania wysokiego i dobrej jakości plonu wymagana jest też obecność zapylaczy – podaje PIORiN.

Wiele jest gatunków zapylaczy, ale powszechnie są one kojarzone z pszczołą miodną, która hodowana i utrzymywana w pasiekach dostarcza miodu, a także innych produktów. W ogrodnictwie znacznie ważniejsza jest rola pszczół jako zapylaczy.

Pszczoła miodna to tylko jeden gatunek spośród ponad 450 gatunków pszczół występujących w naszym kraju. Hodowane w specjalnych ulach trzmiele, wykorzystuje się na szeroką skalę do zapylania upraw szklarniowych – pomidorów i ogórków. Z kolei murarkę ogrodową wykorzystuje się, m.in. do zapylania upraw sadowniczych.

Zapewniając prawidłowe zapylenie można uzyskać wzrost plonu w porównaniu z plonem przeciętnym - w uprawie roślin sadowniczych i jagodowych nawet o 60 proc., natomiast w uprawie ogórka o 75-90 proc.

W ochronie stosowane są nieraz środki charakteryzujące się toksycznością dla pszczół. Nieprawidłowe ich użytkowanie może powodować zatrucia zapylaczy. Obecnie postęp w technice i doborze środków ochrony roślin (ś.o.r.) sprawił, że ochrona staje się bezpieczniejsza, natomiast zagrożenie dla pszczół wynika z błędów popełnionych podczas zabiegów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM