Ochrona wiśni przed drobną plamistością liści drzew pestkowych

Autor: www.sadyogrody.pl 18 maja 2015 14:51

Ochrona wiśni przed drobną plamistością liści drzew pestkowych www.agrosimex.pl

Drobna plamistość liści drzew pestkowych należy do najgroźniejszych chorób w uprawie wiśni i czereśni. Okres deszczowej pogody sprzyja porażeniu liści drzew pestkowych przez grzyb Blumeriella jaapii.

Pierwsze symptomy infekcji pojawiają się już pod koniec maja. Na liściach widoczne są z początku bladozielone, a następnie brunatnoczerwone plamy, które mogą zlewać się w większe skupienia. Porażone liście żółkną i opadają. W wyniku silnego porażenia całkowita defoliacja może nastąpić już przed zbiorem owoców. Zainfekowane owoce są drobne i nie dojrzewają.

W celu ochrony wiśni przed drobną plamistością liści drzew pestkowych należy ograniczać źródła infekcji poprzez prawidłowe cięcie i niszczenie porażonych liści. W ochronie chemicznej stosuje się zabieg opryskiwania drzew bezpośrednio po kwitnieniu, a w okresie długotrwałych opadów oprysk należy powtórzyć 2-3 razy, co 10-14 dni.

Do zwalczania drobnej plamistości drzew pestkowych polecane są środki dodynowe, m.in. Carpene 65 WP, Syllit 65 WP. Oprysk można wykonać również preparatem Topsin M 500 SC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM