Ochrona warzyw kapustnych przed piętnówką kapustnicą

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 15 czerwca 2015 16:08

Ochrona warzyw kapustnych przed piętnówką kapustnicą www.shutterstock.com

Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae) jest groźnym szkodnikiem w uprawie kapusty. Porażone przez szkodnika główki kapusty tracą jakość handlową oraz gniją podczas przechowywania. Również piętnówka może wyrządzać znaczne szkody w uprawie kalafiora i brokuła.

Motyle pierwszego pokolenia piętnówki kapustnicy rozpoczynają loty w maju i w czerwcu. Samice składają jaja na spodniej stronie liści, zwykle od kilkunastu po kilkadziesiąt sztuk. Młode gąsienice żerują od połowy lipca, zwykle w grupie na tej samej roślinie. Natomiast starsze przeważnie rozchodzą się na sąsiednie.

Drugie pokolenie piętnówki można zaobserwować w lipcu i sierpniu, zaś gąsienice żerują w okresie od września do października.

Gąsienice początkowo uszkadzają zewnętrzne liście, wygryzając otwory pomiędzy nerwami. Następnie wgryzają się do wnętrza główek kapusty, a także róż kalafiora bądź brokuła. Uszkodzone rośliny szybko gniją od środka – nie nadają się do przechowywania i szybko tracą wartość handlową.

Próg ekonomicznej szkodliwości stanowią 4-5 gąsienic na 50 roślinach. Do zwalczania młodszych stadiów rozwojowych gąsienic zaleca się preparat biologiczny - Dipel WG (dawka 1 kg/ha). Środek ten zawiera substancję czynną Bacillus thuringiensis var. Kurstaki (54 proc.). Najskuteczniejsze działanie wykazuje w temperaturze powyżej 15 st. C.

W celu ochrony chemicznej można zastosować preparat o działaniu wgłębnym - Coragen 200 SC (75-125 ml/ha) bądź powierzchniowo-układowe, np. Proteus 110 OD (0,75 l/ha). Okres karencji w przypadku pierwszego środka wynosi 14 dni, zaś drugiego to 3 dni od wykonanego oprysku.

W sprzedaży dostępne są również preparaty o działaniu powierzchniowo-wgłębnym, m.in. Dursban 480 EC (0,9 l/ha), Pyrinex 480 EC (0,9 l/ha). W przypadku zastosowania tych środków należy zachować okres karencji - 21 dni od momentu oprysku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM