Ochrona upraw marchwi przed alternariozą i czarną zgnilizna korzeni

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 28 sierpnia 2015 09:11

Ochrona upraw marchwi przed alternariozą i czarną zgnilizna korzeni Alternarioza naci i czarna zgnilizna korzeni powodują znaczne straty w uprawie marchwi/ fot. shutterstock.com

Choroby marchwi - alternarioza naci i czarna zgnilizna korzeni powodują znaczne straty w uprawie tego warzywa. Choroby te na plantacjach marchwi występują zwykle równocześnie. Ochronę chemiczną w przypadku stwierdzenia zagrożenia należy rozpocząć w połowie lata.

Plamistość naci marchwi wywołuje grzyb Alternaria dauci. W wyniku infekcji na liściach i ogonkach liściowych widoczne są drobne czarno-brązowe plamki. Wraz z rozwojem choroby plamki te zlewają się ze sobą. Zainfekowane liście tracą właściwości asymilacyjne, co powoduje straty w plonie korzeni marchwi. Porażeniu ulegają przeważnie jedynie najstarsze liście.

Sprawcą czarnej zgnilizny korzeni jest grzyb A. radicina. Na skutek porażenia na korzeniach marchwi zarówno w okresie przedzbiorczym, jak również w czasie przechowania powstają czarne, zagłębione plamy, o różnych rozmiarach i kształtach. Plamy te przy dużym nasileniu mogą pokrywać całe korzenie marchwi.

Grzyb A. radicina rozprzestrzenia się poprzez wiatr, wodę oraz podczas wykonywanych prac pielęgnacyjnych. Sprawca choroby rozprzestrzenia się z wiatrem, wodą oraz na sprzęcie mechanicznym podczas prac pielęgnacyjnych. Istnieje zróżnicowana wrażliwość poszczególnych odmian marchwi na tą chorobę.

Grzyby Alternaria dauci i A. radicina mogą zimować w resztkach pożniwnych w podłożu. Zarodnikują one przy wysokiej wilgotności i temperaturze w zakresie 20-30 st. C. Infekcje mogą nastąpić także w warunkach niższej temperatury poniżej 8 st. C.

Aby ograniczyć ryzyko występowania alternariozy naci i czarnej zgnilizny korzeni należy przestrzegać 3- 4 letniej przerwy w uprawie marchwi na tym samym stanowisku. Po zbiorze marchwi z plantacji trzeba usuwać liście i resztki pożniwne. Ochronę chemiczną w przypadku stwierdzenia zagrożenia należy rozpocząć już w połowie lata.

Do zwalczania alternariozy można stosować przemiennie środki o różnym mechanizmie działania, np. Rovral Aquaflo 500 SC, Gwarant 500 SC, Switch 62,5 WG, Amistar 250 SC, Mirador 250 SC, Amistar Opti 480 SC, Scorpion 325 SC, Nativo 75 WG, Signum 33 WG, Luna Experience 400 SC. W ochronie przed czarną zgnilizna korzeni można zastosować preparat Scorpion 325 SC. Oprysk należy wykonać od momentu osiągnięcia przez korzeń średnicy powyżej 0,5 cm do pełnej wielkości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM