Ochrona upraw cebuli przed bakteriozami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 05 maja 2015 10:15

Ochrona upraw cebuli przed bakteriozami www.shutterstock.com

Cebula jest warzywem o dużym znaczeniu gospodarczym, powszechnie uprawianym w Polsce. Straty spowodowane przez choroby bakteryjne w uprawie tego gatunku, mogą być bardzo duże i znacznie ograniczyć wielkość plonu.

Bakteriozy cebuli powodowane są przez bakterie - Pseudomonas gladioli pv. Allicola, Pseudomonas cepacia oraz Erwinia carotovora.

Cebule porażane są przez bakterie przeważnie w okresie wegetacji, przed zbiorem - w momencie załamywania się szczypioru. Do zainfekowania roślin dochodzi zazwyczaj przy temperaturze 4–27 st. C (optimum 21–26 st. C) oraz w wysokiej wilgotności powietrza w okresie wegetacji, jak również podczas przechowywania w zakresie 95–100 proc.

Patogeny infekują cebulę przeważnie poprzez niezaschniętą szyjkę, a także uszkodzenia mechaniczne, powstałe w trakcie prac pielęgnacyjnych - zbioru lub obcinania szczypioru. Porażona tkanka staje się wodnista, o nieprzyjemnym zapachu. Wewnętrzne łuski gniją, a następnie zasychają. Symptomy chorobowe mogą być widoczne przed zbiorami bądź dopiero podczas przechowywania.

Bakterie mogą być przenoszone również przez owady - larwy oraz osobniki dorosłe śmietki cebulanki. 

Do długotrwałego przechowywania nie należy przeznaczać cebuli niedojrzałej, z niezaschniętą szyjką. Cebula powinna być zdrowa (bez uszkodzeń mechanicznych), z dobrze zaschniętą szyjką, a także przylegającą, nieuszkodzoną łuską zewnętrzną.

Ponadto istotne jest aby cebula przed zbiorem i obcinaniem szczypioru była dobrze dosuszona. Ochrona cebuli przed bakteriozami polega przede wszystkim na profilaktyce, gdyż nie ma środków zarejestrowanych do ich zwalczania. Dlatego wskazana jest kilkuletnia przerwa w uprawie tego gatunku na tym samym stanowisku.

Zakładając plantację należy unikać terenów podmokłych oraz nieprawidłowo zmeliorowanych. Istotna jest również staranna uprawa gleby, a także odpowiednie nawożenie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM