Ochrona szkółek sadowniczych przed chwastami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 września 2015 10:22

Ochrona szkółek sadowniczych przed chwastami Najbardziej efektywna metoda zwalczania chwastów to stosowanie herbicydów/ fot. sadyogrody.pl

- Chwasty powinny być zwalczane przede wszystkim dlatego, że pogarszają jakość materiału szkółkarskiego, zarówno chodzi o kondycję, jak i zdrowotność roślin. Silne zachwaszczenie prowadzi do redukcji przyjęć, czyli do wypadania roślin – powiedział dr Jerzy Lisek z Instytutu Ogrodnictwa, podczas zorganizowanego seminarium w trakcie wystawy Zieleń to życie.

- Chwasty stanowią konkurencję dla roślin uprawnych w dostępie do światła, wody i substancji pokarmowych. Ich obecność wpływa na pogorszenie warunków fitosanitarnych. Przy obfitym zachwaszczeniu następuje większe zawilgocenie uprawianych roślin i gorsze przenikanie cieczy użytkowej w trakcie prowadzenia oprysków. Zachwaszczenie stanowi również schronienie dla gryzoni – mówił dr Lisek.

- Chwasty, które cechuje długi okres wschodów to gwiazdnica pospolita, tobołki polne, tasznik, wiechlina roczna, bodziszek drobny, jasnota purpurowa, bratek polny pokrzywa żegawka. Wiosną lub latem kiełkują rdesty i komosa. Rozwój chwastów ciepłolubnych, m.in. chwastnica jednostronna, włośnica zielona zachodzi w pierwszej dekadzie maja – oznajmił ekspert.

Dodał, że przy niewłaściwie prowadzonej agrotechnice należy się spodziewać chwastów wieloletnich, tj. powój i ostrożeń polny, rzepicha leśna, czy perz właściwy.

- Pod założenie szkółki najlepiej nadają się pola, które są wolne od chwastów trwałych. Uprawa przedplonów ogranicza rozwój zachwaszczenia. Najlepsze będzie żyto, gdyż ma silne oddziaływanie alopatyczne, a także gorczyca. W rejonach gdzie występuje zagrożenie zgnilizną pierścieniową podstawy pnia odpadają rośliny bobowate oraz lucerna. Na tych roślinach chętnie żeruje opuchlak, a to ważny problem w szkółkach – zaznaczył prelegent.

- W przypadku chwastów wieloletnich pozostaje odpowiednia uprawa prowokacyjna, czyli orka spowolniaczem, a następnie brona typu chwastownik, aby wydobyć pocięte rozłogi. Zazwyczaj po takich uprawkach przychodzi pora na stosowanie herbicydów układowych. Jeśli w szkółkach wykonywane jest chemiczne odkażanie gleby to jest również dobry sposób m.in. na pozbycie się patogenów grzybowych, czy też większości szkodników. Do szkółek zarejestrowany jest preparat do kompleksowego odkażania gleby Basamid 97 GR – powiedział dr Lisek.

Dodał, że dla producentów, którzy boją się stosować preparaty chemiczne w grę wchodzi aktywne parowanie gleby, czyli odkażanie termiczne.

- Podczas mechanicznego zwalczania chwastów mamy do dyspozycji pielniki, różnego typu glebogryzarki. Jednak częste, wielokrotne uprawki wpływają na pogorszenie struktury gleby i słabszej żyzności. Dlatego zalecane są kultywatory bierne, czyli narzędzia typu gęsiostópki. Dostępne są jeszcze narzędzia wspomagające takie jak gwiazdki palcowe. Nie da się ukryć, że w rzędach roślin podstawowym sposobem usuwania chwastów będzie ciągle pielenie ręczne – przyznał ekspert.

Zarejestrowane herbicydy wykorzystywane do niszczenia chwastów na plantacjach materiału szkółkarskiego to propachizafop Agil 100 EC i fluazyfop Fusilade Forte 150 EC. Preparaty te służą do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych, np. chwastnica jednostronna, perz właściwy, włośnica sina, palusznik krwawy, stokłosy.

Preparat Kerb 50 WP nie ma aktualnej rejestracji i w 2015 r. może być użytkowany w ramach wykorzystania zapasów ś.o.r. Pozostałych w gospodarstwie. Według nowej etykiety środek ten może być stosowany w uprawach rolniczych.

- Jeśli stosujemy herbicydy przed przygotowaniem pola to zalecane są preparaty dolistne układowe, zawierające substancje czynne, takie jak glifosat, a więc Roundup i jego odpowiedniki, oraz MCPA (Chwastox). W przypadku trudnego zachwaszczenia składającego się ze skrzypów i chwastów dwuliściennych trwałych dobrym herbicydem jest fluroksypyr, w postaci handlowej to jest Starane 250 EC – zaznaczył dr Lisek.

Przyznał, że najbardziej efektywna metoda zwalczania chwastów w szkółkach to stosowanie herbicydów. - Są one technicznie łatwe do użycia. Herbicydy odpowiednio aplikowane są niezawodne i maja względnie niskie koszty, w porównaniu ze ściółkowaniem, czy pieleniem ręcznym – dodał dr Jerzy Lisek z Instytutu Ogrodnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM