Ochrona szkółek przed szkodnikami – najważniejsze problemy

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 26 października 2016 11:48

Ochrona szkółek przed szkodnikami – najważniejsze problemy W ochronie bardzo istotne znaczenie ma regularna lustracja szkółek, przez cały sezon wegetacyjny./ fot. sadyogrody.pl

W ochronie drzewek na etapie produkcji szkółkarskiej istotne znaczenie ma właściwe uchwycenie momentu pojawu szkodnika, a tym samym wyznaczenie optymalnego terminu zwalczania – podkreśliła dr Małgorzata Sekrecka z IO, podczas szkolenia „Wytwarzanie elitarnego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych wolnego od wirusów, fitoplazm i wiroidów”.

Jak mówiła dr Sekrecka, znaczne problemy nie tylko w szkółkach drzew owocowych, ale również w sadach owocujących i na plantacjach roślin jagodowych wyrządza chrabąszcz majowy, guniak czerwczyk, ogrodnica niszczylistka. Dorosłe chrząszcze są łatwo zauważalne. W sporadycznych przypadkach – na skutek ich żerowania – dochodzi do gołożerów liści. Dużo groźniejsze są ich larwy zwane pędrakami.

Od wielu lat widoczny jest wyraźny wzrost zagrożenia tej grupy szkodników – zaznaczyła dr Sekrecka. Pełny cykl rozwojowy szkodnika trwa 3-4 lata, co oznacza, że larwy przez ten okres znajdują się w glebie i intensywnie żerują podgryzając szyjkę korzeniową. Uszkodzenia systemu korzeniowego są przyczyną zamierania młodych, a nawet kilkuletnich drzewek w sadzie.

Bawełnica korówka jest kolejnym szkodnikiem, który przysparza szkółkarzom wiele problemów. Na chwilę obecną brakuje skutecznych metod do jej zwalczania. Jak podkreślała dr Sekrecka, najlepszym sposobem jest zapobieganie. – Bawełnica jest szkodnikiem wielopokoleniowym. W sprzyjających warunkach, w ciągu jednego sezonu może rozwinąć się nawet 10 pokoleń szkodnika – powiedziała ekspertka.

Dodała, że bawełnica korówka zasiedla pędy, gałęzie i pnie drzew – najczęściej zranienia lub wszelkiego rodzaju spękania kory tworząc gąbczaste naroślą lub rozległe rany, co ułatwia wtórne infekcje patogenami odpowiedzialnymi za choroby kory i drewna. Wzrost zasiedlonych przez szkodnika drzewek zostaje osłabiony i wzrasta ich podatność na przemarzanie podczas zimy.

Kolejną grupę szkodników stanowią roztocza roślinożerne. Jak przypomniała dr Sekrecka, z uwagi na bardzo małe rozmiary szpecieli, ich liczebność i faktyczny stan zagrożenia można jedynie oceniać za pomocą specjalistycznego sprzętu, tj. binokular. Szpeciele galastotwórcze powodują różnego rodzaju wyrośla, przede wszystkim na liściach w postaci różnego rodzaju pęcherzy, np. podskórnik gruszowy. Zwalczanie tej grupy szkodników należy rozpocząć wczesną wiosną (okres pękania pąków).

Z kolei objawy żerowania szpecieli wolno żyjących, tj. wzdymacz gruszowy czy pordzewiacz jabłoniowy, widoczne są w postaci różnego rodzaju odbarwień (ordzawień) na liściach, co w konsekwencji – przy dużej populacji szkodnika – prowadzi do przedwczesnej defoliacji. Dr Sekrecka zaznaczyła, że bardzo istotne znaczenie ma właściwe pobieranie prób do obserwacji. W przypadku szpecieli najlepszym materiałem są całe długopędy, a nie pojedyncze liście.

W szkółkach drzew owocowych występują również problemy z wciornastkami. Szkodniki te odpowiedzialne są za różnego rodzaju przebarwienia na liściach, początkowo - chlorotyczne plamki, potem nekrozy. Pryszczarki doprowadzają do zwijania się brzegów blaszki liściowej. Na skutek żerowania tych szkodników często dochodzi do zamierania wierzchołków pędów.

Młode drzewka może zasiedlać również przędziorek chmielowiec. – Szkodnik ten powoduje różnego rodzaju odbarwienia blaszek liściowych i przy dużej populacji dochodzi do powstawania chlorotycznych odbarwień. Silnie zaatakowane liście zasychają i przedwcześnie opadają. Drzewka w większym stopniu są podatne na porażenia przez czynniki chorobotwórcze i łatwiej przemarzają – mówiła prelegentka.

Wzmożone występowanie niektórych szkodników – jak zaznaczyła dr Sekrecka – jest następstwem sprowadzanego z zagranicy materiału szkółkarskiego, który już na etapie produkcji został zasiedlony przez szpeciele. Asortyment dozwolonych preparatów z roku na rok mocno zawęża się, a brak rotacji ŚOR w konsekwencji prowadzi do powstawania ras odpornych szkodnika na stosowane insektycydy. W ochronie bardzo istotne znaczenie ma regularna lustracja szkółek, przez cały sezon wegetacyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM