Ochrona sadów jabłoniowych przed kwitnieniem

Autor: Michał Gwara; www.sadyogrody.pl 17 kwietnia 2016 10:28

Ochrona sadów jabłoniowych przed kwitnieniem fot. Michał Gwara

Okres przed kwitnieniem jabłoni to czas uaktywniania się większości chorób i szkodników, a więc również czas na intensywna ochronę. Brak zwalczania w tym okresie skutkuje zwiększoną presją w późniejszej części sezonu.

Mączniak jabłoni

Od fazy zielonego pąka przychodzi czas na zwalczanie mączniaka, który w tym roku – po 2 łagodnych zimach – ma się bardzo dobrze. W okresie przed kwitnieniem stosujemy przede wszystkim preparaty i nawozy siarkowe w dawkach 5-10 kg/ha. Ilość zabiegów to 2-3, począwszy od fazy zielonego pąka, najpóźniej do fazy balona. Ze środkami układowymi można poczekać do początku kwitnienia. Ponadto mączniaka zwalcza wiele preparatów stosowanych przeciwko parchowi, takich jak strobiluryny (Zato, Discus, Tercel, Flint Plus), SDHI (Luna, Fontelis) czy IBE (Score i inne) oraz stosowany przez niektórych sadowników węglan potasu.

Przędziorki

Do zwalczania przędziorków często stosuje się preparaty zawierające olej parafinowy, które niszczą jaja przędziorka owocowca. Stosuje się je w okresie bezlistnym, w fazach pękania pąków i mysiego ucha. Stosowane później mogą wywołać fitotoksyczność i poparzenia liści. Ponadto zastosowanie preparatów olejowych powinno być wykonane w pewnych odstępach czasu od innych zabiegów (dla ditianonu i dodyny 1 dzień, kaptan i siarka – 7 dni).

Kolejnym okresem lustracji i ewentualnego zwalczania przędziorków jest faza różowego pąka. W tym czasie przeglądamy pod lupą lub szkłem powiększającym spodnią stronę liści rozetowych na obecność ruchomych form przędziorków. Próg zagrożenia w tej fazie wynosi średnio 2-3 osobniki na 1 liść. Jeśli zostanie przekroczony, do zwalczania stosujemy preparaty zwalczające przede wszystkim larwy i jaja. Ze środków zarejestrowanych do stosowania w tym okresie mamy do dyspozycji Apollo i Nissorun (coraz częściej obserwuje się odporność przędziorków na te substancje) oraz Zoom, Ortus, Amarant, Milbeknock i Kanemite.

Zwójkówki

Od okresu ukazywania się pierwszych liści w sadach uaktywniają się również zwójkówki liściowe. Ich odpowiednio wczesne zwalczanie, zanim gąsienice schowają się w zwiniętych przędzą liściach, pozwala na wysoką skuteczność zabiegu. Wiosenny termin oprysku to podstawa zwalczania zwójkówek i w rejonach o niewysokiej presji tego szkodnika późniejsze zabiegi mogą nie być potrzebne.

Uniwersalnym okresem wykonania zabiegu jest faza zielonego/różowego pąka jabłoni. Jeśli jednak w sadzie notujemy wysoka presję zwójki bukóweczki lub różóweczki (widoczne uszkodzenia na owocach), zabieg należy przesunąć (lub powtórzyć w przypadku wyższej presji) na okres tuż po kwitnieniu.

Do zwalczania w tym okresie polecane są preparaty Runner i Vertigo. Zarejestrowane są także Reldan (fosforoorganiczny) oraz Sherpa (pyretroid).

Mszyce

Od fazy zielonego pąka kwiatowego nadchodzi również czas zwalczania mszyc. Przed kwitnieniem warto wykonać przynajmniej 1 zabieg niszczący rozwijające się populacje mszyc jabłoniowej i jabłoniowo – babkowej. Do ich zwalczania zarejestrowany jest szereg preparatów z grupy pyretriodów (Decis, Sherpa, Karate), fosforoorganicznych (Reldan), neonikotynoidów (Calypso, Mospilan i inne), a także specyficzne aficydy: Teppeki (stosować przy niższych temperaturach) oraz Pirimor (gdy jest cieplej).  Neonikotynoidy zwalczają również młodsze gąsienice zwójkówek.

Kwieciak jabłkowiec

Szkodnik ten z uwagi na postępującą chemizację jest coraz rzadziej spotykany w sadach produkcyjnych. Zwalczamy go jeśli obserwujemy licznie występujące chrząszcze lub w ubiegłym roku zauważyliśmy uszkodzenia kwiatów. Zwalczamy go stosując Calypso lub Decis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM