Ochrona roślin jagodowych przed Drosophila suzukii

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 06 maja 2016 11:45

Ochrona roślin jagodowych przed Drosophila suzukii Drosophila suzukii (muszka plamoskrzydła)/ fot. za EPPO

Obecność Drosophila suzukii na plantacjach roślin jagodowych wiąże się ze znacznymi stratami w plonie. Według prognoz szkodnik ten w obecnym sezonie może pojawić się w większym nasileniu, w związku z tym wskazany jest stały monitoring upraw.

Drosophila suzukii preferuje owoce miękkie - maliny, borówki czy truskawki. Niemniej jednak stanowi również duże zagrożenie dla czereśni i innych gatunków sadowniczych. Uszkodzone owoce tracą wartość handlową i nie nadają się do spożycia. Należy pamiętać, że larwy są aktywne nawet w przechowywanych owocach.

W obecnym sezonie istnieje duże prawdopodobieństwo, że szkodnik ten spowoduje duże straty na plantacjach roślin jagodowych. Wczesne wykrycie szkodnika (za pomocą pułapek i płynu wabiącego Drosinal, bądź SuzukiiTrap) umożliwia podjęcie odpowiednich zabiegów ochronnych. Przydatne mogą okazać się również siatki ochronne, które powinny być użytkowane od momentu pojawienia się pierwszych zielonych owoców lub po stwierdzeniu D. suzukii.

W ochronie truskawki przed muszką plamoskrzydłą dostępne są zarejestrowane preparaty - Patriot 100 EC i SpinTor 240 SC, zaś na plantacjach malin, borówki wysokiej, a także porzeczki czarnej i kolorowej dodatkowo środek Calypso 480 SC, który posiada również rejestrację w uprawie agrestu. Według zaleceń pierwszy zabieg chemiczny należy rozpocząć po stwierdzeniu odłowionych osobników szkodnika w pułapkach, bądź zgodnie z sygnalizacją dla danego regionu.

W Polsce po raz pierwszy obecność Drosophila suzukii stwierdzono w październiku 2014 roku na terenie województwa wielkopolskiego i podkarpackiego (plantacje maliny i borówki wysokiej). Obecnie prowadzony jest stały monitoring na terenie całego kraju przy współpracy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM