Ochrona malin przed chrząszczami – kwieciakiem i kistnikiem malinowcem

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 lipca 2015 12:50

Ochrona malin przed chrząszczami – kwieciakiem i kistnikiem malinowcem www.shutterstock.com

Spośród szkodników występujących w uprawie malin dużym zagrożeniem są chrząszcze – kwieciak i kistnik malinowiec. Aby ograniczyć szkody spowodowane w wyniku żerowania tych szkodników warto prowadzić stały monitoring plantacji, a następnie (w razie potrzeby) rozpocząć ochronę chemiczną.

Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi) jest niewielkim, około 4 mm czarnym chrząszczem z charakterystycznym długim, ryjkiem. Chrząszcz ten wygryza małe, owalne dziurki w liściach malin. Samice składając jaja w pąkach kwiatowych podcinają ich szypułkę. Uszkodzone pąki więdną, a następnie opadają. Szkodnik ten może zniszczyć nawet kilkadziesiąt pąków kwiatowych, co znacznie ogranicza wielkość plonu.

Lustrację uprawy przed kwieciakiem powinno się przeprowadzić na 1-2 tygodnie przed kwitnieniem roślin, a także po rozwinięciu się pierwszych liści. Chrząszcze strząsa się z losowo wybranych kwiatostanów na podstawioną płytkę (4 próby po 50 kwiatostanów). Próg zagrożenia stanowią 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów.

Z kolei kistnik malinowiec (Byturus tomentosus) jest rudobrązowym chrząszczem, o długości 4 mm. Chrząszcze wygryzają tkankę pomiędzy nerwami najmłodszych liści. Samica składa jaja w pąkach kwiatowych, bądź w zawiązkach owoców. Larwy powodują największe szkody w uprawie. Żerują one w dnie kwiatowym i w owocach malin, powodując ich tzw. ‘robaczywienie’.

Lustrację plantacji należy przeprowadzić na około 2 tygodnie przed kwitnieniem oraz na początku okresu kwitnienia. Podobnie jak w przypadku kwieciaka należy sprawdzić kwiatostany i strząsać chrząszcze na płytkę. Jako próg zagrożenia przyjęto 1 chrząszcza w próbie 200 kwiatostanów.

Również w celu wykrycia kistnika malinowca można wykorzystać białe pułapki Ekolep, a także inne w tym feromonowe. Są one pomocne w obserwacji odłowów szkodnika i ustaleniu faktycznego stanu zagrożenia, a także określenia prawidłowego terminu ich zwalczania.

W ochronie chemicznej malin przed tymi szkodnikami można zastosować preparaty, m.in. Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Stonkat 20 SP. Oprysk należy wykonać przed kwitnieniem, gdy pojawią się pąki kwiatowe i po stwierdzeniu uszkodzeń spowodowanych przez kistnika na liściach. W przypadku dużej liczebności chrząszczy zabieg trzeba powtórzyć, stosując środki przemiennie, po upływie 7-10 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM