Ochrona malin: Kontynuacja zabiegów przeciwko szarej pleśni i antraknozie; rdza problemem na wielu plantacjach (zdjęcia+wideo)www.sadyogrody.pl - 18 czerwca 2019 18:32


Na plantacji maliny odmiany Laszka w gminie Mogielnica (woj. mazowieckie) dojrzewają już pierwsze owoce. - Przy obecnych warunkach pogodowych presja chorób grzybowych jest mniejsza niż w sytuacji, gdyby regularnie padał deszcz. Ale nie można stracić czujności, ponieważ szara pleśń czy rdza maliny czeka na dogodne warunki do rozwoju – mówi dr Kamil Jeziorek z firmy Syngenta.

Nie trzeba intensywnych opadów deszczu, wystarczy duża amplituda temperatur, mgła, rosa – w takich warunkach choroby grzybowe się rozwijają.

W malinach zaleca się kontynuację ochrony przeciwko szarej pleśni i antraknozie. Kamil Jeziorek do zabiegów poleca preparat Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil).

{film;15488}

Preparat Scorpion 325 SC (azoksystrobina, difenokonazol) chroni także plantacje malin przed rdzą. Presja tej choroby w wielu regionach kraju jest bardzo duża. Dlatego szczególnie należy zadbać o ochronę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby.