Ochrona jagodników przed amerykańskim mączniakiem agrestu

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2016 11:09

Ochrona jagodników przed amerykańskim mączniakiem agrestu W dalszym stadium choroby nalot staje się ciemniejszy i przechodzi w barwę brązową/ fot. shutterstock.com

Obecnie na plantacjach agrestu notowane jest nasilenie amerykańskiego mączniaka agrestu. Sprawca choroby, czyli grzyb Sphaerotheca mors-uvae może zagrażać również niektórym odmianom czarnej porzeczki.

Duże nasilenia grzyba Sphaerotheca mors-uvae na wierzchołkowych pędach agrestu uwidacznia się w postaci obfitego mączystego nalotu. Typowe symptomy tej choroby widoczne są również na owocach, które tracą wartość handlową. W dalszym stadium nalot staje się ciemniejszy i przechodzi w barwę brązową. Wzrost silnie zainfekowanych krzewów zostaje zahamowany, co oddziałuje na wielkość plonowania.

Lustracje plantacji agrestu oraz czarnej porzeczki przeprowadza się od maja i należy je kontynuować w dalszym okresie. Patogen Sphaerotheca mors-uvae sprawnie rozprzestrzenia się w warunkach ciepłej i suchej pogody.

Aby ograniczyć straty w uprawach agrestu należy unikać nadmiernego zagęszczenia krzewów i wykonywać odpowiednie cięcie prześwietlające. Istotne znaczenie ma również wycinanie zainfekowanych pędów, co redukuje źródło infekcji. W razie potrzeby zabiegi ochronne rozpoczynane są tuż przed lub w okresie kwitnienia.

Obecnie do ochrony plantacji agrestu i porzeczki czarnej przed amerykańskim mączniakiem agrestu dostępne są preparaty, takie jak Nimrod 250 EC (bupirymat; dawka 0,75-1,5 l/ha lub 0,75-2,25 l/ha), Topas 100 EC (penkonazol; dawka 0,5 l/ha), Zato 50 WG (trifloksystrobina; 0,2 kg/ha). Dodatkowo plantacje czarnej porzeczki można chronić za pomocą preparatu Siarkol 80 WP (siarka; dawka 3-5 kg/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM